InformacjeŚwiat

Rosjanie usuwają tablice poświęcone Zbrodni Katyńskiej. Prowokacja?

Źródło: Inernet

W dzień przed świętem zakończenia II wojny światowej, Rosjanie dokonują symbolicznej prowokacji. Wczoraj nielegalnie zdemontowano tablice upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej.

Zdjęcie tablic z budynku Uniwersytetu Medycznego w Twerze było prawdopodobnie nielegalne, ponieważ żaden z właściwych organów miejskich nie podjął takiej decyzji.

Kilka miesięcy temu twerskie władze stwierdziły że tablice wiszą w niewłaściwym miejscu. Natomiast lokalna prokuratura oświadczyła, że „nie ma dowodów, iż w tym miejscu mordowano Polaków”.

Według ustaleń historyków rosyjskiego stowarzyszenia „Memoriał” jest inaczej. W piwnicach budynku należącego wówczas do służby bezpieczeństwa mordowano polskich jeńców wojennych z obozu w Ostaszkowie, których później pochowano w Miednoje.

Badania rosyjskich i polskich historyków oraz archeologów wskazują, że w zbiorowych mogiłach spoczywa 6295 polskich oficerów: Wojska Polskiego, Policji, Żandarmerii Wojskowej i Straży Granicznej.

Według Aleksnadra Gurianowa ze stowarzyszenia “Memoriał” demontaż pamiątkowych tablic został przeprowadzony nielegalnie i dokonali tego rosyjscy nacjonaliści związani z służbami bezpieczeństwa.

Źródło: polskieradio24.pl 

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej