GospodarkaInformacje

Rusza pomoc finansowa dla największych przedsiębiorstw

gov.pl

Tarcza  Finansowa PFR dla Dużych Firm uruchomiona.  Polski Fundusz Rozwoju uruchomił  proces składania wniosków o wsparcie.

Tarcza Finansowa  dla Dużych Firm jest pierwszym  w krajach Unii Europejskiej tak dużym  programem  udzielania pomocy publicznej dużym firmom ze wszystkich branż i z wykorzystaniem wielu dostępnych instrumentów finansowych. Program o wartości 25 mld zł został opracowany i przyjęty przez polski rząd na początku kwietnia br.,  niemniej jako pomoc publiczna wymagał wyrażenia zgody przez Komisję Europejską, która została udzielona dopiero w ostatnich dniach.

– Proces notyfikacyjny dotyczący Tarczy Finansowej dla Dużych Firm w Komisji Europejskiej trwał dłużej niż pierwotnie zakładaliśmy, zwłaszcza biorąc pod uwagę nadzwyczajną sytuację związaną została z pandemią wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Dzięki aktywnemu zaangażowaniu rządu oraz wsparciu apelami organizacji pracodawców i pracowników, pomoc publiczna dla polskich przedsiębiorstw została finalnie przyjęta. Ostatecznie wynegocjowaliśmy dobre rozwiązania, które pomogą dużym firmom przejść bezpiecznie przez kryzys. W tej chwili wstępne zainteresowanie programem zadeklarowało około 600 dużych przedsiębiorstw – poinformował  Paweł Borys, prezes PFR.

W ramach rozpoczętego z końcem kwietnia programu Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm, PFR udzielił do tej pory finansowania ponad 250 tysiącom przedsiębiorstwom  na kwotę ponad 47,5  mld zł. Aplikacje składane są do PFR poprzez systemy bankowości elektronicznej. Proces udzielania finansowania jest zautomatyzowany, a środki wypłacane są najczęściej  środków w ciągu 24 -48 godzin. Finansowanie dużych firm z uwagi na zdecydowanie wyższe kwoty oraz zasady pomocy publicznej obowiązujące w Unii Europejskiej ma inny charakter i jest oparty o indywidualną analizę sytuacji każdego potencjalnego beneficjenta programu oraz bardziej zaawansowany proces decyzyjny.


Instrumenty finansowe w ramach Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm obejmują m. in. preferencyjnie oprocentowane pożyczki płynnościowe o łącznej wartości 10 mld zł, których celem jest zabezpieczenie płynności przedsiębiorstw. Udzielane są na okres do 4 lat do wartości 1 mld zł. Poza tym firmy mogą skorzystać z pożyczek preferencyjnych o łącznej wartości 7,5 mld zł, będące rekompensatą strat z tytułu restrykcji sanitarnych związanych z COVID19 z elementem wsparcia płynności. Udzielane są na okres do 4 lat do kwoty 750 mln zł, z możliwością umorzenia do 75 proc. Dostępne są też instrumenty kapitałowe, w tym obligacje zamienne i podwyższenie kapitału o łącznej wartości 7,5 mld zł, których zadaniem jest obniżenie zadłużenia do poziomów sprzed COVID19 (rekapitalizacja). Udzielane do kwoty 1 mld zł w reżimie pomocy publicznej lub na zasadach rynkowych.

Z finansowania będą mogły skorzystać firmy, które dotknął spadek przychodów o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu kalendarzowym po 1 lutego br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku z COVID-19. Powodem do skorzystania z tarczy jest również utrata zdolności produkcji lub świadczenia usług albo odbioru produktów lub usług przez zamawiających, brak płatności z tytułu sprzedaży w kwocie przekraczającej 25 proc. należności lub brak dostępu do rynku kapitałowego lub limitów kredytowych w związku z nowymi kontraktami, z powodu zakłóceń w funkcjonowaniu rynku finansowego. Warunkiem uzyskania wsparcia w ramach Tarczy Finansowej PFR jest prowadzenie działalności na dzień 31 grudnia 2019 r., a także niezaleganie z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej