InformacjeŚwiat

Rząd najbardziej zaufaną instytucją na świecie w czasie pandemii.

Siedziba premiera Anglii Davida Camerona fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

W obliczu potężnego globalnego kryzysu obywatele 11 państw na świecie najbardziej ufają swoim władzom państwowym – wynika ze specjalnej edycji raportu Edelman Trust Barometer 2020. “Rząd, który do tej pory był instytucją, która cieszyła się najmniejszym zaufaniem wśród społeczeństwa, po kilku trudnych tygodniach pandemii, stał się tą, do której ludzie zwracają się o pomoc i nadzieję” -Jarosław Bańda, managing director agencji Lighthouse, która jest wyłącznym przedstawicielem sieci Edelman w Polsce. Tym samym rząd kazał się być najbardziej zaufaną organizacją po raz pierwszy w dwudziestoletniej historii badania.     

W związku z dynamiczną i wyjątkową sytuacją spowodowaną globalnym kryzysem wywołanym przez szerzącą się epidemię koronawirusa, agencja komunikacyjna Edelman przygotowała aktualizację corocznego badania zaufania Edelman Trust Barometer. Wynika z niego, że w kryzysie ufamy władzom. Zaufanie do władz państwa wzrosło globalnie od stycznia aż o 11 punktów i wynosi 65 proc. W 6 na 11 badanych krajów odnotowano dwucyfrowy wzrost, w tym w Wielkiej Brytanii (+24 pkt), Kanadzie (+20 pkt), Niemczech (+19 pkt).

Zaufanie do pozostałych instytucji publicznych także wzrosło: biznesowi ufa 62 procent respondentów (+4 pkt), organizacjom pozarządowym 62 procent (+4 pkt), Mediom ufa w obecnie 56 proc. badanych (+5 pkt), social mediom 45 proc. badanych.

Ludzie szukają informacji o pandemii głównie od lekarzy (80 proc.) i naukowców (79 proc.). 67 procent respondentów boi się, że istnieje wiele fałszywych wiadomości i informacji o wirusie. Zaufanie społeczne w czasie pandemii koronawirusa. Lekarze, naukowcy i pracodawcy najbardziej wiarygodnymi źródłem informacji.

Respondenci na świecie chcą, aby ich rząd przewodził we wszystkich obszarach walki z kryzysem tj.: opanowanie pandemii (73 proc.), pomoc ludziom w radzeniu sobie z pandemią (72 proc.), informowanie społeczeństwa (72 proc.), zapewnienie pomocy i wsparcia gospodarczego (86 proc.) oraz przywrócenie kraju do normalności (79 proc.).

Zaufanie do liderów rządowych wzrosło o 13 punktów do 61 procent, co sprawia, że cieszą się oni teraz większym zaufaniem niż prezesi firm (58 proc.).

– Globalny kryzys spowodował, że nastąpiło gwałtowne odwrócenie trendu, który obserwowaliśmy od lat. Rząd, który do tej pory był instytucją, która cieszyła się najmniejszym zaufaniem wśród społeczeństwa, po kilku trudnych tygodniach pandemii, stał się tą, do której ludzie zwracają się o pomoc i nadzieję. Ludzie potrzebują nie tylko realnego wsparcia, ale także obietnicy, że powrót do normalności jest możliwy. I tu szukają oparcia właśnie w rządzie – komentuje wyniki badań Jarosław Bańda, managing director agencji Lighthouse, która jest wyłącznym przedstawicielem sieci Edelman w Polsce.

Badanie zostało przeprowadzone w 11 krajach wśród 13.200 respondentów (w tym m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Chinach).

Źródło: Lighthouse, wirtualne Media.

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej