GospodarkaInformacje

Rząd pomaga mikroprzedsiębiorcom. Są nowe, lepsze przepisy.

Dobra wiadomość dla mikroprzedsiębiorców. Najmniejsze firmy, odczuwające  negatywne skutki  pandemii, będą miały  lepsze warunki spłaty pożyczek.

Na duże ułatwienia w spłacie pożyczek mogą liczyć firmy, które powstały dzięki programowi „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”. Wśród zmian znalazły się m.in. możliwość czasowego zawieszenia działalności gospodarczej, wakacje kredytowe i karencja w spłacie. Rozwiązania są uzupełnieniem rządowej tarczy antykryzysowej.

– Wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy lepsze warunki spłaty zobowiązań dla firm, które są związane z przeciwdziałaniem skutkom pandemii COVID-19. Dzięki środkom z programu powstało ponad 4,5 tys. firm. Naszym obowiązkiem jest pomoc przedsiębiorcom nie tylko na początku ich biznesowej drogi, ale także reagowanie na ich najpilniejsze potrzeby w tej trudnej sytuacji – poinformowała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Według komunikatu  Banku  Gospodarstwa Krajowego, ułatwienia dla pożyczkobiorców obejmują możliwość: zawieszenia spłaty do 6 miesięcy, wydłużenia karencji o maksymalnie pół roku, w przypadku gdy pożyczkobiorca nie rozpoczął spłaty rat kapitałowo-odsetkowych, obniżenia oprocentowania pożyczki do 0 proc. w skali roku na okres do 12 miesięcy, wydłużenia okresu spłaty o 12 miesięcy. W przypadku, gdy przedsiębiorca będzie zmuszony do zamknięcia firmy albo do likwidacji miejsca pracy, pośrednik finansowy może zrezygnować z kar umownych, wynikających z założeń programu. Wśród ułatwień znalazła się także możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres 6 miesięcy – wcześniej program nie dopuszczał takiego rozwiązania. Pożyczkobiorcy będą mogli również wydłużyć termin rozliczenia pożyczki, a także zawiesić termin na korzystanie z bezpłatnych usług szkoleń i doradztwa. 

– Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera polskich przedsiębiorców w walce z negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii. Działamy dwutorowo. Opracowujemy zupełnie nowe rozwiązania pomocowe, takie jak gwarancje dla dużych firm czy dopłaty do oprocentowania kredytów, ale także wprowadzamy niezbędne zmiany w istniejących programach. Wśród nich jest także rządowy program „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”. Ponad 80 proc. firm utworzonych z pomocą programu prowadzi działalność usługową i handlową. Są to branże najmocniej dotknięte kryzysem. Mamy nadzieję, że dzięki zmianom wypracowanym wraz z resortem rodziny, pracy i polityki społecznej firmy będą mogły przetrwać obecny kryzys – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

 „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie” to program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, realizowany przez BGK, z którego oferowane są nisko oprocentowane pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz pożyczki na utworzenie stanowiska pracy. Program skierowany jest do absolwentów szkół i uczelni wyższych oraz do studentów ostatniego roku studiów, osób bezrobotnych, a także opiekunów osób niepełnosprawnych.

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej