Świat

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo: wirus pochodzi z laboratorium w chińskim Wuhan a Chiny manipulują WHO i mediami.

Mike Pompeo, Fot: Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

– Są mocne dowody na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w chińskim Wuhan – oświadczył w niedziele wieczorem w stacji ABC amerykański Sekretarz Stanu USA. Mike Pompeo powołał się na doniesienie amerykańskiego wywiadu – ten jednak, jak informował “New York Times”, ma być poddawany naciskom ze strony Białego Domu i dlatego ostatnio informował, że wirus nie został stworzony przez człowieka.

– Chiny zrobiły wszystko co mogły, by upewnić się, że świat nie dowie się w odpowiednim czasie o koronawirusie – mówił Mike Pompeo i zagroził, że Pekin zostanie za to pociągnięty do odpowiedzialności.

Chiny zachowują się tak jak wszystkie reżimy autorytarne – próbują ukrywać dowody i wprowadzają dezorientację. Wykorzystali do robienia tego samego także Światową Organizację Zdrowia – dodał Mike Pompeo. Sekretarz Stanu zdardził również, że Pekin wciąż blokuje dostęp ekspertom z WHO, a także amerykańskim naukowcowm, którzy próbują uzyskać dostęp do próbek wirusa potrzebnego do badań. Dodatkowo Pompeo zasugerował, że stacje telewizyjne są “chińskimi marionetkami”.

Pompeo stwierdził, że Chiny mają historię prowadzenia niezgodnych z normami laboratoriów. – Nie po raz pierwszy słyszymy, że świat jest narażony na wirusy w wyniku błędów w chińskich laboratoriach – powiedział sekretarz stanu USA w telewizji ABC.

Nadal jednak nie wiadomo, skąd amerykańska administracja czerpie wiedzę o potencjalnym pochodzeniu koronawriusa z wuhańskiego laboratorium. Dopiero w tym tygodniu – po raz pierwszy od wybuchu pandemii – amerykański wywiad przyznał publicznie, że bada pochodzenie wirusa.

Wywiad USA ustalił, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka, ani nie jest owocem modyfikacji genetycznej. Bada jednak nadal, czy pochodzi od zakażonych zwierząt lub jest wynikiem wypadku w chińskim laboratorium – podało w czwartek biuro dyrektora wywiadu USA.

– Wspólnota wywiadu zgadza się z powszechnym konsensusem naukowców, że wirus wywołujący Covid-19 nie został stworzony przez człowieka lub zmodyfikowany genetycznie – głosi komunikat wywiadu.

Źródło: CNN, BBC News, fakt.pl

Podobne artykuły
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej