Zdrowie

“Seksmisja” Machulskiego prorocza? Mężczyzn może niedługo nie być

Seksmisja fot. Studio filmowe Kadr

Juliusz Machulski w swojej komedii z 1983 roku przedstawia świat rządzony przez kobiety, w którym żyją tylko osobniczki płci pięknej. W rzeczywistości wykreowanej przez Juliusza Machulskiego mężczyźni wymarli. Geny męskie zostały całkowicie zniszczone promieniowaniem. Wizja Machulskiego nie jest do końca nierealna. Właśnie okazało się, że to głównie mężczyźni są ofiarami Covid -19. To nie promieniowanie, ale enzym ACE2 sprawia, że panowie są bardziej zagrożeni.

Możemy oczywiście bagatelizować fakty i twierdzić jak Maks, bohater filmu “Seksmisja”, że “mężczyźni to nie mamuty” i nie wyginą. Ale prawdą jest, że panowie gorzej znoszą obecną pandemię.

Jak wynika z analiz naukowców: mężczyźni są nawet dwa razy bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19. To oni także przeważają w statystykach śmiertelności. Początkowo sądzono, że wynika to głównie z ich stylu życia. Teraz naukowcy są pewni, że znaczenie ma tu także enzym ACE2, którego jest po prostu więcej w męskim organizmie.

Dr Deborah Birx, ekspertka ds. zdrowia współpracująca z administracją prezydenta Donalda Trumpa, ocenia, że mężczyźni umierają nawet dwa razy częściej niż kobiety – relacjonuje New York Post. Potwierdzają to także napływające statystyki: w Chinach 64 proc. ofiar śmiertelnych to mężczyźni, a 36 proc. to kobiety. We Włoszech 71 proc. śmierci dotyczy mężczyzn, a 29 proc. kobiet. W Polsce 58 proc. wśród wszystkich zgonów to mężczyźni, a 42 proc. kobiety. Ten schemat oddają także dane z innych państw np.: NiemiecFrancjiHiszpanii, Korei Południowej.

Ponieważ w statystykach zgonów spowodowanych chorobą COVID-19 przeważają mężczyźni, naukowcy z całego świata próbują ustalić, dlaczego tak się dzieje. Najpierw lekarze sądzili, że po części wynika to z odmiennej reakcji układu immunologicznego (kobiety często uzyskują silniejszą odpowiedź immunologiczną na infekcje i szczepienia), ale przede wszystkim decyduje tu styl życia – statystycznie mężczyźni mniej przejmują się swoim zdrowiem i częściej niż kobiety lekceważą zalecenia lekarskie, a także posiadają więcej nałogów.

Adriaan Voors, profesor kardiologii w University Medical Center (UMC) Groningen w Holandii, postanowiła poszukać głębiej. Raport z badań jej zespołu ukazał się w prestiżowym czasopiśmie naukowym “European Heart Journal”. Co się okazało?

Mężczyźni mają wyższy poziom enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2). Co ważne, badanie udowodniło także, że powszechnie przepisywane leki, nazywane inhibitorami ACE lub blokerami receptorów angiotensyny (ARB) nie podnoszą poziomu stężenia ACE2 w ludzkim organizmie. Inhibitory ACE przyjmowane są przez pacjentów z niewydolnością serca lub nerek oraz osób chorujących na cukrzycę. “Nasze odkrycia nie popierają odstawienia tych leków u pacjentów z COVID-19” – mówi prof. Adriaan Voors w “European Heart Journal”.

Trzymamy kciuki za naukowców, a przede wszystkim za jak najszybsze wynalezienie szczepionki, bo jak tak dalej pójdzie mężczyzn może być coraz mniej i mniej…..aż

źródło: abczdrowie

Podobne artykuły
InformacjePolskaZdrowie

Mammobusy ruszyły w trasę po przerwie spowodowanej pandemią

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych – poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Ponad 300 nowych przypadków SARS-CoV-2. Nie żyje 12 zakażonych

309 nowych zakażeń koronawirusem odnotowuje w dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia. W związku z COVID-19 zmarło 12 kolejnych osób. Mamy 309 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (114)…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Przełomowe odkrycie! Pod koniec 2019 roku koronawirus był już w ściekach włoskich miast

Włoski instytut zdrowia poinformował o przełomowym odkryciu. Już w grudniu 2019 roku w wodach ściekowych w Mediolanie i Turynie znajdowały się ślady koronawirusa – czyli kilka miesięcy przed oficjalnym wybuchem epidemii we Włoszech. W obu…
Zobacz więcej