Świat

Wejście Smoka? Chiny wchłaniają Hongkong. Protesty nic nie dały

Hongkong By Diliff - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3963125

Parlament w Pekinie właśnie przegłosował ustawę o bezpieczeństwie narodowych, która oddaje dużą część władzy w autonomicznym okręgu władzom centralnym. Dokładnie chodzi o to, że teren Hongkongu znajdzie się pod nadzorem chińskiego wymiaru sprawiedliwości. Teraz projekt trafi do najwyższych władz w Pekinie. Ale sprawa utraty autonomii wydaje się przesądzona. Chiński smok wykorzystał czas pandemii aby zrealizować swoje plany.

Za przegłosowaniem ustawy było 2878 deputowanych, a tylko jeden wyraził sprzeciw. Przewodniczący chińskiego parlamentu, Li Zhangshu wyraził przekonanie, że nowe prawo poprawi układ “jeden kraj, dwa systemy”. Zapewnił, że jest ono zgodne z konstytucją i podstawami ustroju Hongkongu.

Jednak mieszkańcy autonomii mają odmienne zdanie. Od zeszłego roku, w Hongkongu trwają masowe protesty. Chińskie władze uznawały je za działania “terrorystyczne”, brutalnie pacyfikując demonstrantów. Wówczas przyczyną było prawo o ekstradycji, które pozwalało na wysyłanie osób oskarżonych o przestępstwo na teren kontynentalnych Chin.

Obecnie trwa kolejna fala protestów. Gdy w środę tamtejszy parlament obradował nad własną propozycją ustawy, na ulicach miasta dochodziło do regularnych bitew z policją. Starcia wybuchły również dziś. W każdej chwili może dojść do eskalacji zamieszek. Sytuacja Hongkongu zdaje się być jednak przesądzona. Nie mogą liczyć na pomoc z zewnątrz. Sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, napisał w liście do Kongresu, że “Hongkong nie może być traktowany tak samo, jak w 1997 roku”. Dowodzi, że region nie jest już niezależny od Chin. Co prawda, zadeklarował, że “USA jest z mieszkańcami Hongkongu”, jednak w praktyce usankcjonował polityczną zależność od Chin.

Ustawa przyjęta przez parlament w Pekinie zakłada, że chińskie sądy oraz agencje bezpieczeństwa będą mogły swobodnie operować na terenie regionu. Ściganiu mają podlegać wszelkie działania “wywrotowe, separatystyczne i terrorystyczne”, a także np. znieważanie chińskich symboli narodowych. Obserwatorzy zauważają, że praktycznie Hongkong traci specjalny status, który uzyskał w 1997 roku, gdy zrzekła się go Wielka Brytania.

Przypomnijmy, że Hongkong oraz pobliskie Makau miały przez 50 lat , to jest do 2047 roku cieszyć się bardzo szeroką autonomią, zarówno w kwestiach gospodarczych, jak i politycznych. Dziś wydaje się jednak, że Hongkong straci swoje przywileje znacznie wcześniej.

źródło: CNN, o2

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej