Polska

Stefan Hambura (1961-2020) — wspomnienie i sylwetka wybitnego adwokata

autor: @DolnyMokotow, Twitter

Wczoraj odszedł do wieczności wybitny prawnik Stefan Hambura. Dziś wspominamy tego adwokata, który działalnością przysłużył się Polsce. 

Nie znałem osobiście Mecenasa, choć mijaliśmy się. Pamiętam, gdy stałem obok niego podczas 5. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, pod Pałacem Prezydenckim. Elegancki, w charakterystycznych okularach, z niesmakiem patrzył na dziennikarza politycznego Polsatu, który z uśmieszkiem taksował zebranych ludzi. 

Hambura urodził się w Gliwicach, potem wraz z rodzicami wyemigrował do Niemiec. Tam studiował prawo na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma III w Bonn. Odbywał praktyki w na całym świecie, potem otworzył swoją kancelarię w Berlinie. 

W podejmowanych sprawach bardzo często pomagał polskim rodzicom poszkodowanych przez urząd ds. młodzieży (niem. Jugendamt), który w przypadku konfliktu przyznawał opiekę nad dziećmi wyłącznie niemieckim współmałżonkom. Czynnie brał udział w obronie praw polskiej mniejszości w tym kraju. W 2017 r. przez 15 dni prowadził nawet głodówkę na ulicach Berlina (początkowo z tłumaczem Marcinem Masnym), aby zwrócić uwagę na dyskryminację Polaków w Niemczech. 

„Czasami wystarczy donos jakiegoś sąsiada, który uważa, że dziecko jest nienależycie traktowane i tak z godziny na godzinę, z minuty na minutę, taka sprawa może się w Niemczech zdarzyć, mogą wejść pracownicy Jugendamtów i mogą odebrać dziecko” – mówił w wywiadzie dla Radia Maryja.

Po Katastrofie Smoleńskiej został pełnomocnikiem rodzin Melaków i Walentynowicz. To on złożył w lipcu 2010 doniesienie do warszawskiej prokuratury na Donalda Tuska i Bronisław Komorowskiego o działanie na szkodę Rzeczpospolitej Polskiej. 

W końcu, jako pełnomocnik części Rodzin Smoleńskich, doprowadził w 2019 r. do skazania Tomasza Arabskiego, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za zaniedbania i dopuszczenie do lądowania rządowego samolotu na nieczynnym lotnisku pod Smoleńskiem. Arabski został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Hambura domagał się trzech lat bezwzględnego więzienia dla b. szefa KPRM. „Tomasz Arabski nie wypełniał obowiązków wynikających z pragmatyki i obowiązków służbowych przewidzianych dla pełnionego przez niego stanowiska i funkcji” – podkreślał.

„Otwarcie grobu Anny Walentynowicz pokazuje, że manipulowano, oszukiwano i kłamano. Ta ekshumacja obaliła wiarygodność całego śledztwa” – mówił w 2012 r. w wywiadzie dla „Do Rzeczy”. „Prawdę znają doskonale Amerykanie i inne służby. Odpowiedź pewnie nas przerazi” – dodawał.

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej