Dzieci/Wychowanie

Swędzi, zsuwa się i w ogóle “nie założę”. Jak przekonać dzieci do noszenia maseczek ?

dziecko w maseczce, Allergoff

W Polsce od 16 kwietnia obowiązuje nakaz noszenia maseczek, ogólnie – w miejscach publicznych. Z nakazu ich noszenia, zostały wyłączone m.in. dzieci poniżej czwartego roku życia. Co jednak w przypadku dzieci starszych, które maseczek nosić nie chcą, bo jest im niewygodnie? Jak powinno się zakładać im maski, aby spełniały swoją funkcję?

Po co dzieciom maseczki, skoro ze statystyk wynika, że rzadziej chorują ?

– Śledząc statystyki zakażeń SARS-coV-19 i na podstawie relacji zaprzyjaźnionych lekarzy pediatrów i onkologów z Niemiec, Włoch i Francji można śmiało powiedzieć, że dzieci chorują rzadziej i lżej – mówi na portalu www.trojmiasto.pl prof. dr hab. med. Ewa Bień, ordynator Oddziału Chemioterapii Dziecięcej Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK w Gdańsku. Prawie bezobjawowe dziecko może jednak przez wiele dni nieświadomie zarażać swoje otoczenie. Dlatego również dzieci muszą zakrywać nos i usta w miejscach, gdzie spotykają lub potencjalnie mogą spotkać inne osoby.

Dzieciom do 4 roku życia nie trzeba zakładać maseczek.

– U dzieci młodszych maseczka na buzi może stanowić zaporę utrudniającą oddychanie – tłumaczy prof. Ewa Bień. – Co więcej, niemowlę i małe dziecko nie potrafią sobie same maseczki zdjąć, istnieje więc ryzyko uduszenia. Jest to szczególnie ważne u dzieci z chorobami współistniejącymi, dotyczącymi układu oddechowego, sercowego i neurologicznego. Dlatego według rozporządzenia MZ dzieci poniżej czwartego roku życia nie muszą nosić maseczek. To nie znaczy, że są bezpieczne! Jeśli wiec mama musi wyjść w miejsce publiczne z takim maluchem, powinna zastosować inny sposób zakrywania dziecku twarzy, np. luźno zawiązaną chusteczką podnoszoną na nosek tylko w pobliżu ludzi lub przykrycie budki wózka czy nosidełka. Oczywiście z bezpiecznym i stale kontrolowanym dostępem powietrza od dołu!

Dzieci nie rozumieją dlaczego muszą nosić na twarzy coś co im przeszkadza.

Rodzice zauważyli, że dzieci nie chcą nosić maseczek, ściągają je, bo jest im niewygodnie. Tomasz, tata Kajetana, Julki i Zosi mówi, że starsza córka, która ma 8 lat skarży się, że buzia ja swędzi. -Julka z kolei , sześciolatka, ma małą buzię i w żaden sposób maska nie trzyma jej się na twarzy. Cały czas się jej zsuwa, albo zasłania i drażni oczy. A co z dziećmi, które przechodzą fazę buntu ? Problemem jest też wytłumaczenie dzieciom, żeby nie dotykały maseczki, bo na jej powierzchni mogą znajdować się wirusy. “Nie chcę nawet myśleć o tym, jak przekonam dzieci do noszenia maseczek, jak zrobi się cieplej”- mówi Pan Tomek.

Pediatrzy radzą, żeby przetestować różne tkaniny i wybrać taką, która będzie dla dziecka komfortowa. Można też uszyć maseczkę z ulubionym przez dziecko motywem lub bohaterem bajki. – -Dziecku zakładać możemy maseczkę flizelinową (tzw. medyczną) lub szytą, bawełnianą – tłumaczy prof. Bień.

– Nagradzajmy dziecko za noszenie maseczki – chwalmy słownie za wspólne wyjście, dla dziecka jest to nowa sytuacja do której musi się dostosować. Aby dziecku było raźniej wykonajmy maseczkę dla ulubionego pluszaka, maskotki, lalki, zabawki – mówi w mjakmama.pl  Agnieszka Jaszczuk, neurologopeda, terapeuta Integracji Sensorycznej. – Starajmy się wychodzić z dzieckiem w maseczce na początku na kilka minut, by mogło powoli przyzwyczajać się do materiału i doznań dotykowych podczas noszenia maski.

Ważne jest, by rodzic zakładający dziecku osłonę twarzy wcześniej dobrze umył i wydezynfekował ręce! Należy też amiętać, że maseczka czy chustka, zarówna ta która my nosimy, jak i ta załozona dziecku, po ok. 1-2 godzinach staje się wilgotna od środka i przestaje chronić. Dlatego przy okazji dłuższego wyjścia z domu, pamiętajmy, żeby ją zmienić.

Źródło: www.trojmiasto.pl, www.mjakmama.pl, redakcja
Podobne artykuły
Dzieci/WychowanieInformacje

Co wasze dzieci robią online? To może być niebezpieczne

Nowa Zelandia postanowiła zwiększyć świadomość swoich mieszkańców wtemacie zagrożeń, naktóre wsieci natknąć się mogą młodsi użytkownicy. Kampania zrobiona została jednak ztakim wyczuciem, poczuciem humoru, brakiem…
Zobacz więcej
Dzieci/Wychowanie

Profesor Czesław Nosal zdradza sposób na skuteczną naukę do egzaminów

W poniedziałek 8 czerwca zaczynają się matury, a tydzień później, 16 czerwca, egzaminy ósmoklasistów. Przed młodzieżą kilka dni wytężonej nauki i stresów. Dlatego warto wiedzieć, jak uczyć się efektywnie. –Skuteczne uczenie się…
Zobacz więcej
Dzieci/Wychowanie

Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie... gwiazdę. Którzy popularni celebryci nie zdali egzaminu dojrzałości

Co roku liczne portale internetowe informują, że znani wszystkim celebryci czy gwiazdy muzyki nie mają matury. Chcąc nie chcąc powstaje wrażenie, że nauka i wiedza są nieważne. Bez tego też można zostać podziwianym przez tłumy. Przy okazji…
Zobacz więcej