Anty-COVID 19Świat

Szwecja kontra reszta świata. Jakie są rezultaty szwedzkiego modelu walki z COVID-19?

Fot. Tomasz Teluk

Skandynawowie przyzwyczaili nas już do tego, że robią wszystko po swojemu. Socjalistyczny eksperyment rodzinny poskutkował jej kompletnym rozkładem. Tam tradycyjnej rodziny już nie ma. Ludzie są wewnętrznie zalęknieni i zniszczeni, mimo dobrobytu materialnego. Najpoważniejszym problemem, obok deficytu miłości, jest samotność. 

Być może ten indywidualizm skłonił Szwedów do pójścia pragmatyczną drogą. Sztokholm nie nakazał radykalnej samoizolacji. Otwarte były szkoły i place zabaw, parki gromadziły tłumy, sklepy funkcjonowały normalnie. Efekt jest jednak daleki od oczekiwań. 

Skandynawowie są w awangardzie postępu. Aborcja czy eutanazja są formami szacunku i zrozumienia dla stanów granicznych. Eugenika ma ukryty wymiar i wyraża się np. w odmawianiu intensywnej terapii w przypadku chorych w podeszłym wieku.

– Teraz te kryteria są jeszcze bardziej zaostrzone. Na początku wydawało się nam, że są nawet zbyt surowe. Klasyfikacja anestezjologiczna podaje, że jeśli ktoś jest ma powyżej 75 lat i dwie choroby współistniejące (np. nadciśnienie i cukrzyca), nie kwalifikuje się na intensywną terapię, gdzie można mu będzie pomóc – relacjonuje lekarka, pracująca w tym kraju, w wywiadzie dla bankier.pl.

Szwedzkie Ministerstwo Zdrowia skrytykowało podejście większości państw świata w kwestii izolacji, zwracając uwagę, że cenniejsze jest nabycie odporności przez społeczeństwo, niż unikanie zakażenia, które w przytłaczającej większości przypadków nie okazuje się śmiertelne. Można więc wysunąć wniosek, że potomkowie wikingów traktują COVID-19 jak zwykłą infekcję, ignorując przy okazji szereg niebezpiecznych skutków ubocznych, jakie towarzyszą chorobie. 

Sztokholm zamiast na zakazy i nakazy postawił na wolność i zalecenia. Szwedzi bardzo ufają służbom publicznym i stosują się do sugestii władz. Można też odnieść wrażenie, że dla rządu ważniejsza była gospodarka od ilości zgonów i zachorowań. W końcu zbuntowali się także lekarze. 

Grupa 22 znanych medyków, opublikowała w tym tygodniu swoją opinię w gazecie Dagens Nyheter, że szwedzka strategia dotycząca koronawirusa zawiodła. Przeważają porównania z sąsiadami. W porównaniu z Norwegią, Finlandią czy nawet Danią – szwedzkie statystyki są dużo gorsze, co świadczy o porażce rządu – uważają autorzy artykułu. 

Sprawdźmy fakty. Jak podaje Johns Hopkins University dotychczas w Szwecji zanotowano ponad 12,5 tys. zachorowań i 1333 zgonów. Z kolei w Norwegii jest to liczba 6900/152, natomiast w Finlandii 3370/75.

 Gdy przyjmiemy wskaźnik zgonów na 1 mln mieszkańców, wyniki wyglądają jeszcze bardziej niekorzystnie. Według danych worldometers.com dla Finlandii ów współczynnik wynosi jedynie 14, dla Szwecji jest prawie dziesięć razy większy – 132. Szwecja plasuję się w tym zakresie wśród pierwszej siódemki państw, gdzie odsetek zgonów jest największy! 

Można więc wysnuć wniosek, że szwedzki model zapobiegania COVID-19 okazał się nieskuteczny, choć ze względu na uwarunkowania kulturowe i topograficzne, jest z pewnością mniej dotkliwy niż w Wielkiej Brytanii, która początkowo również chciała iść tą samą drogą.  

Image
Podobne artykuły
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

205 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarły cztery osoby

Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym raporcie informuje o 205 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To jeden z najniższych dziennych bilansów w ostatnich tygodniach. W związku z COVID-19 zmarły kolejne 4 osoby. Łącznie liczba…
Zobacz więcej