Świat

Szwecja tonie. Ich strategia nie uratowała gospodarki. Spada zaufanie do rządu. Prawica żąda odwołania głównego epidemiologa

Malmo, Szwecja, Wikipedia

W przeciwieństwie do większości krajów Szwecja nie stosowała blokad podczas epidemii, miano chronić ludzi i gospodarkę. Tymczasem ofiar koronawirusa przybywało, a gospodarka wykazuje oznaki kryzysu.

Kontrowersyjne podejście do wirusa zakładało, że kawiarnie, bary, restauracje i większość firm pozostały otwarte, podobnie jak szkoły, a ludzie zachęcani byli do przestrzegania zasad dystansu społecznego i higieny. Nadzieja, że ​​ta polityka złagodzi kryzys gospodarczy, runęła. -Podobnie jak w większości krajów, w drugim kwartale nastąpi rekordowy spadek gospodarki – powiedział AFP Olle Holmgren, ekonomista banku SEB. Jego zdaniem “minie dużo czasu, nim sytuacja się znormalizuje”.

To dopiero początek kłopotów Szwecji. Kraj traci wizerunkowo. Z analizy podlegającemu szwedzkiemu rządowi Instytutu Szwedzkiego wynika, że obraz Szwecji w szybkim tempie zmienia się na świecie z pozytywnego na negatywny. Kraj przestaje być kojarzony z nowoczesnymi technologiami, ekologią i bezpieczeństwem socjalnym, a z powodu wysokiej liczby zgonów na Covid-19 staje się przykładem, jak nie należy walczyć z epidemią, wynika z najnowszego raportu Instytutu Szwedzkiego.

“Szwedzka strategia jest często przedmiotem dyskusji (za granicą). Wcześniej debata była podzielona, część jej uczestników uważało, że Szwecja relatywnie dobrze radzi sobie z koronawirusem mimo łagodniejszych restrykcji, a inni, że gorzej. Od 27 maja do 2 czerwca, podobnie jak w poprzednim tygodniu widzimy tendencję na Twitterze, że odsetek opinii, że Szwecja radzi sobie gorzej jest większy, a wniosek jest taki, że szwedzka strategia zawiodła” – stwierdzają autorzy raportu .

Jest źle, dlatego zaczynają się polityczne przepychanki. Prawicowe ugrupowanie Szwedzcy Demokraci zażądało w niedzielę odwołania głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella z powodu błędnej strategii i narażenia tysięcy starszych ludzi na śmierć w związku z Covid-19.

“Ktoś musi powiedzieć, że cesarz jest nagi” – powiedział lider Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson podczas pierwszej od wybuchu pandemii koronawirusa debaty polityków w telewizji publicznej SVT. Akesson także w niedzielę na łamach dziennika “Dagens Nyheter” zaapelował o odwołanie głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella, który jest twórcą szwedzkiej liberalnej strategii wobec koronawirusa. Premier Szwecji Stefan Loefven bronił strategii Tegnella, wskazując, że “mamy do czynienia z nową chorobą, a także, że nikt wcześniej nie wiedział, jak postępować. Będziemy uczyć się na błędach”. Szef rządu wskazywał, że za opiekę zdrowotną oraz opiekę osób starszych odpowiedzialne są regiony oraz gminy a nie rząd. 

Oprócz Szwedzkich Demokratów również inne partie opozycyjne krytykowały rząd za dopuszczenie do wysokiej liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 oraz politykę dotyczącą testów na obecność koronawirusa. Jak wskazywano, liczba tych badań to 35 tys. tygodniowo zamiast obiecywanych od połowy maja 100 tys. Krytykowano przepisy które stanowią, że potrzebna jest decyzja lekarza, żeby zostać przebadanym na Covid-19. Politycy opozycyjni wskazywali także, że problemem są tymczasowi pracownicy i nisko płatne miejsca pracy w domach opieki.

Według komentarzy po debacie żądanie odwołania Tegnella oraz silna krytyka premiera Loefvena przez opozycję podczas debaty oznacza zakończenie okresu “narodowej zgodności” w nadzwyczajnej sytuacji, jaką jest pandemia.

Do niedzieli w Szwecji w wyniku Covid-19 zmarło 4659 osób, a koronawirusa potwierdzono u 44 730 mieszkańców kraju.

Źródło: dziennik.pl, polskatimes.pl, BBC News, TVN 24

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej