Polska

„Tablice Pamięci” dostępne wirtualnie

W ostatnich dniach kwietnia udostępniono w Warszawie szerokiej publiczności ważną historycznie i społecznie wystawę „Tablice Pamięci”.

Sfinansowana przez PGE Energia Ciepła akcja zorganizowana została w nawiązaniu do kampanii społecznej #zostańwdomu, a wystawa została udostępniona wirtualnie. Jej celem jest ugruntowanie w zbiorowej pamięci Polaków, żyjących aktualnie w sytuacji obostrzeń związanych z epidemią, ważnych zdarzeń z nieodległych czasów, za to istotnie odciskających się na dzisiejszej kondycji historycznej naszego narodu.

„Ludzka odwaga w nieludzkich czasach i pamięć, którą trzeba pielęgnować” – pod takim tytułem na specjalnej stronie internetowej www.tablicepamieci.pl można oglądać piaskowcowe klepsydry o wymiarach około 1×1 metr, umieszczone w ponad 167 punktach będących miejscami ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski. Obecnie na liście dominują tablice pamiątkowe z Warszawy i okolic. Oprócz tego w projekt Tablice Pamięci realizowany jest 60 szkołach ponadgimnazjalnych w Warszawie. Na program edukacyjny „Miasto Pamięci” składa się film edukacyjny, scenariusz lekcji oraz wystawy.

Od Wojska Polskiego do internetu i aplikacji mobilnych Wirtualna wystawa jest częścią projektu „Tablice Pamięci”, realizowanego przez PGE Energia Ciepła. Ma ona przypomnieć rodakom o charakterystycznych tablicach autorstwa znanego rzeźbiarza Karola Tchorka, z których część wciąż znajduje się w miejskiej przestrzeni. Twórca tych specyficznych piaskowcowych klepsydr upamiętniał od wczesnych lat powojennych miejsca masowych egzekucji dokonywanych przez Niemców na mieszkańcach stolicy podczas II wojny światowej. Wystawa „Tablice Pamięci”, przygotowana przez PGE Energię Ciepła, przedstawia skalę niemieckich represji wobec ludności cywilnej Warszawy, przypominając największe zbrodnie niemieckie w czasie okupacji w latach 1939–1945. Począwszy od pierwszych egzekucji przeprowadzonych w 1939 r. w Wawrze, Lesie Sękocińskim czy we wsi Palmiry, aż do masowych mordów podczas Powstania Warszawskiego, które pochłonęło największą liczbę ofiar.

Dbaj o historię, #zostanwdomu

– Dotychczas wystawę „Tablice Pamięci” można było oglądać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a także dzięki uprzejmości PKP Polskich Kolei Państwowych, w hali dworca Warszawa Centralna. Obecnie udostępniamy wystawę wirtualnie, aby każdy mógł się z nią zapoznać bez wychodzenia z domu – poinformował 28 kwietnia Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Nowa akcja podjęta przez PGE Energia Ciepła nawiązuje do ogólnopolskiej kampanii #zostańwdomu, związanej z promocją zachowań prozdrowotnych, wynikających z trwającej od kilku tygodni epidemii wywołującej silne zapalenia płuc, mogące prowadzić do masowych zgonów, szczególnie wśród osób mniej odpornych na infekcje. Wystawa, która dzięki aktywności PGE Energia Ciepła została przeniesiona do sieci w wersji polskiej i angielskiej, dostępna jest na stronie internetowej www.tablicepamieci.pl oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych „Tablice Pamięci” w sklepie Google Play oraz App Store.

Wirtualna wystawa jest częścią projektu „Tablice Pamięci” realizowanego przez PGE Energia Ciepła. Program został zainicjowany w 2018 r. we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i został objęty patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, a także objęty został patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, to największy w Polsce producent energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych, polskich miast jak Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce.

(AMC)

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej