Gospodarka

Tarcza antykryzysowa działa! BGK umożliwił 9 tys. polskich firm pozyskanie 5,5 mld zł kredytów.

gov.pl

Już prawie 9 tys. firm skorzystało z gwarancji de minimis z pakietu pomocowego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Dzięki nim przedsiębiorcy uzyskali kredyty o łącznej wartości ponad 5,5 mld zł. Zmiana zasad w programie gwarancji de minimis to jedno z pierwszych rozwiązań wprowadzonych do tarczy antykryzysowej rządu Mateusza Morawieckiego.

Spośród programów pomocowych BGK to właśnie gwarancje de minimis cieszą się dotychczas największym zainteresowaniem przedsiębiorców. Dynamika wzrostu udzielonych gwarancji w czasie pandemii, w porównaniu do okresu z początku 2020 roku, wynosi aż 170 proc.  Już 19 marca, a zatem w pierwszych dniach pandemii, bank zwiększył poziom zabezpieczenia kredytu gwarancją z 60 proc. do 80 proc. kredytu. Dodatkowo BGK wydłużył okres gwarancji – z 27 do 39 miesięcy, a także zrezygnował z prowizji za pierwszy rok (wcześniej wynosiła 0,5 proc. kwoty gwarancji w skali roku). Maksymalna wartość gwarancji to 3,5 mln zł. 

– Bank Gospodarstwa Krajowego aktywnie współpracuje z polskim rządem i włączył się we wsparcie gospodarki. Można powiedzieć, że nasze rozwiązania były dostępne dla przedsiębiorców, zanim tarcza antykryzysowa została formalnie przyjęta przez parlament. Tym pierwszym lekarstwem na kryzys była właśnie zmiana w zasadach udzielania gwarancji de minimis. Pomocą objęliśmy wszystkie firmy i wszystkie branże. Łącznie w Banku Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy 10 programów pomocowych dla firm każdej wielkości, od wspomnianych gwarancji de minimis dla MŚP, do Funduszu Gwarancji Płynnościowych dla największych firm – informuje Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Z informacji podanej przez bank wynika, że o gwarancje de minimis na korzystniejszych warunkach najczęściej ubiegają się mikroprzedsiębiorstwa (ponad 5,8 tys. udzielonych gwarancji) oraz małe firmy (ponad 2,1 tys. udzielonych gwarancji). Kredyt zabezpieczony gwarancją BGK dostało także ponad 700 średnich firm. Z programu najczęściej korzystają branże transportowa i budowlana, a także firmy zajmujące się handlem hurtowym i detalicznym. Średnia wartość kredytu zabezpieczonego gwarancją to 566 tys. zł.  

Z programu de minimis mogą korzystać firmy z sektora MŚP. Z myślą o dużych i średnich firmach BGK uruchomił także Fundusz Gwarancji Płynnościowych, który umożliwia objęcie gwarancją kredytu obrotowego do 80 proc. wartości. Wartość kredytu nie może  przekroczyć 250 mln zł, a gwarancji udzielają banki komercyjne do końca roku. Bank Gospodarstwa Krajowego jest przygotowany do zabezpieczenia gwarancjami kredytów o wartości 120-130 mld zł.

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej