GospodarkaInformacje

Tarcza antykryzysowa działa. Już prawie 56 mld zł trafiło do polskich przedsiębiorców.

fot. Internet

Każdego dnia rośnie  wartość  przyznanej pomocy  przedsiębiorcom dotkniętych skutkami pandemii. Według stanu na 27 maja łączna kwota wsparcia sięga już 55,9 mld zł.

Z najnowszych  informacji  resortów rozwoju oraz  rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że do tej pory przedsiębiorcy złożyli w sumie ponad  4,7 mln wniosków o przyznanie wsparcia z instrumentów oferowanych w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Jednym z instrumentów wsparcia cieszącym się dużym zainteresowaniem są pożyczki dla mikroprzedsiębiorców w wysokości do 5 tys. zł. Za ich pomocą możliwe jest pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej np. podatków czy kosztów wynajmu lokalu. Pożyczka jest niskooprocentowana, a na wniosek mikroprzedsiębiorcy może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia pożyczki jest prowadzenie działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia. Od momentu uruchomienia tarczy udzielono już 957,7  tys. pożyczek na łączną kwotę prawie 4,8  mld złotych.

Ważną formą wsparcia  jest dofinansowanie wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pracodawcy mogą skorzystać z tego instrumentu w przypadku tzw. przestoju ekonomicznego lub w sytuacji obniżenia wymiaru czasu pracy. Ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznano na ten cel już ponad 3,9  mld zł

Natomiast z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłacono  świadczenia postojowe  dla osób samozatrudnionych i zleceniobiorców w wysokości blisko 1,6 mld zł. Kolejnym realizowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych instrumentem wsparcia  jest możliwość zwolnienia z obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Wartość pomocy udzielona z tego instrumentu wsparcia wynosi ok. 1,8 mld zł.

W ramach Tarczy Antykryzysowej przedsiębiorcy mogą również ubiegać się o wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Otrzymane środki można przeznaczyć m.in. na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla osób niezatrudniających pracowników. Łącznie z tego instrumentu wsparcia wypłacono już prawie 1,5 mld złotych. Przedsiębiorcy uzyskali tez wsparcie w formie   zabezpieczenia  kredytów Banku Gospodarstwa Krajowego o łącznym wolumenie  prawie 6,5  mld zł. Z kolei prawie  36 mld zł (według stanu na 25 maja) to  łączna kwota wypłat subwencji z Tarczy Finansowej PFR  dla mikrofirm oraz małych i średnich spółek.

Jak poinformował  Polski Fundusz Rozwoju, pomoc finansowa dotarła do ponad 182 tys. przedsiębiorstw, które  tworzą 1,8 mln miejsc pracy.

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej