Gospodarka

Tarcza antykryzysowa hamuje liczbę bankructw. Mamy twarde dane.

Internet

Tarcza działa. W kwietniu odnotowano o prawie 50 proc.  mniej zawieszeń i likwidacji działalności gospodarczych niż w marcu, kiedy wybuchła epidemia koronawirusa.

Z najnowszych danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wynika, że w kwietniu br. swoją działalność zawiesiło w sumie 23,9 tys. firm. To o 16 proc. więcej niż w kwietniu 2019 r. (20,7 tys.), ale aż o 50 proc. mniej niż w marcu br. (48,9 tys.). Jeszcze lepsze są dane dotyczące likwidacji działalności gospodarczych w naszym kraju. W kwietniu było ich 6,7 tys., czyli o 42 proc. mniej niż w marcu (11,7 tys.) i aż o 57 proc. mniej niż w kwietniu 2019 r. (15,4 tys.).

W sumie, w kwietniu odnotowano spadek liczby zawieszonych i likwidowanych działalności gospodarczych łącznie o ok. 49 proc. (30,6 tys.) w porównaniu z marcem br. (60,5 tys.) i o ok. 15 proc. w stosunku do kwietnia 2019 r. (36,1 tys.). Jeśli chodzi o wznowienia i nowo zakładane działalności gospodarcze, to w kwietniu br. było ich łącznie 26,5 tys., czyli o 10 proc. mniej niż w marcu br. (29,7 tys.) i 47 proc. mniej niż w kwietniu 2019 r. (50 tys.).

– Cieszę się, że po lekkim tąpnięciu, z jakim mieliśmy do czynienia szczególnie w drugiej i trzeciej dekadzie marca, w kwietniu odnotowaliśmy wyraźny spadek zawieszonych i likwidowanych działalności gospodarczych w Polsce. To oznacza, że po pierwszym szoku, jaki wywołała epidemia koronawirusa, przedsiębiorcy postanowili przeczekać i zawalczyć o swoje biznesy. To także dowód na to, że funkcjonująca od 1 kwietnia Tarcza Antykryzysowa spełnia swoją rolę i pozwala z ostrożnym optymizmem patrzeć w przyszłość – skomentowała dane Jadwiga Emilewicz,  wicepremier i minister rozwoju.

Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln.  Na koniec kwietnia br. było  w sumie 2,441 mln aktywnych firm. W porównaniu z 11 marca br. oznacza to spadek o 1,5 proc. 

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej