Świat

CNN: Chcesz testu na koronawirusa? Oto dlaczego lekarz prawdopodobnie ci go odmówi.

koronawirus, Internet

Jeśli chcesz się przebadać testem na koronawirusa, jesteś w dobrym towarzystwie. Są setki tysięcy osób, często wpływowych, którym się go w Stanach Zjednoczonych odmawia. W całym kraju lekarze powtarzają: nie każdy, kto chce testu, dostanie go.

„Jedna z moich sióstr zadzwoniła do mnie wczoraj: „Muszę poddać córkę badaniu na koronawirusa”- powiedział gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo. Siostrzenica gubernatora miała gorączkę i objawy grypopodobne. Mimo to powiedział swojej siostrze, że „nie ma powodu do testu”, ponieważ jej córka nie wróciła z miejsca związanego z ryzykiem zarażenia się koronawirusem, ani nie kontaktowała się z nikim, kto uzyskał wynik pozytywny na obecność wirusa.

W całych Stanach Zjednoczonych lekarze mówią: nie każdy, kto chce testu, dostanie go.

„Gdybyśmy mieli wszystkie zasoby na świecie i moglibyśmy machać magiczną różdżką, chętnie przetestowalibyśmy tych ludzi, ale ich nie mamy, więc obawiam się, że musimy ustalić priorytety” – powiedział dr William Schaffner, profesor o specjalności chorób zakaźnych w Vanderbilt University Medical Center.

W tym tygodniu w Nowym Jorku i hrabstwie Los Angeles określono wytyczne dotyczące badań, zalecając lekarzom unikanie testowania pacjentów, z wyjątkiem przypadków, w których wynik testu znacząco zmieniłby przebieg leczenia.

William  Schaffner, wieloletni doradca amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), oraz dr Rochelle Walensky, szefowa działu chorób zakaźnych w Massachusetts General Hospital, wyjaśnili CNN, kto powinien i nie powinien być badany, biorąc pod uwagę, że nie ma wystarczającej liczby testów.

Ich wypowiedzi odzwierciedlają to, co zrobiono w Nowym Jorku i Los Angeles, w czasie gdy brakuje testów. Oboje są przekonani, że należy je wykonywać pacjentom wtedy, gdy wynik miałby wpływ na ich terapię.

Sytuacja może ulec zmianie w miarę wzrostu liczby testów.

CDC ma w tej chwili wytyczne dotyczące badań, ale podkreśla, że „decyzje dotyczące badań są podejmowane przez stanowe i lokalne służby zdrowia i / lub poszczególnych lekarzy”.

Niektóre stany, takie jak Nowy Jork i Waszyngton, mają bardziej szczegółowe zalecenia dotyczące tego, kto powinien zostać przetestowany.

Kto nie potrzebuje testowania?

Jeśli nie masz objawów koronawirusa: według CDC objawy wirusa obejmują: gorączkę, kaszel i duszność, nie powinieneś otrzymywać testu. Nawet jeśli ostatnio podróżowałeś do „hotspotu” – ogniska koronawirusowego, takiego jak Chiny lub Włochy. Oraz nawet jeśli byłeś w bliskim kontakcie z osobą, u której zdiagnozowano koronawirusa (W Polsce powinieneś poddać się kwarantannie, czyli odizolowaniu od innych, których potencjalnie możesz zarazić). W Stanach Zjednoczonych w takim przypadku nie ma wystarczającej i liczby testów by cię koniecznie przebadać.

Jeśli masz objawy, ale czujesz się dobrze i masz mniej niż 70 lat i lekarze powiedzieli ci, że nawet jeśli masz objawy, nie możesz teraz otrzymać testu z powodu ich niedoboru. Zdaniem prof. Walensky „test nie zmieni tego, co dla ciebie robimy. To nie jest jak grypa. Nie mamy nic konkretnego do zaoferowania na koronawirusa”.

Lekarze mówią, że ich porady dla młodych zdrowych ludzi z gorączką i kaszlem będą takie same bez względu na to, co je powoduje: idź do domu; pij dużo płynów; trzymaj się z dala od innych ludzi; i wezwij pomoc medyczną, jeśli wystąpią duszności.

„Jeśli jesteś w tej grupie, nie masz kłopotów. Bez względu na to, czy masz grypę, czy Covid-19, czy inny wirus oddechowy, spodziewamy się, że sobie poradzisz” – powiedział Schaffner, używając medycznego określenia choroby wywołanej przez nowy koronawirus. „Ale jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy wskazujące na pogorszenie, szczególnie jeśli masz trudności z oddychaniem, dzwonisz do nas”. Po wyzdrowieniu powinieneś nadal trzymać się z daleka od innych osób, niezależnie od tego, czy twoja choroba była spowodowana koronawirusem, czy czymś innym.

Kto może potrzebować testów?

Jeśli masz ponad 70 lat lub poważną chorobę przewlekłą i łagodne lub umiarkowane objawy koronawirusa: jeśli jesteś w tej grupie, lekarze dokonają oceny, aby ustalić, jakie testy mogą być potrzebne, w tym czy potrzebujesz testu na koronawirusa.

Kto potrzebuje testów?

Każdy, kto ma objawy i był w bliskim kontakcie z osobą, która przeszła pozytywny test koronawirusa: CDC definiuje bliski kontakt jako bezpośredni kontakt z zakaźnymi wydzielinami osoby, która ma koronawirusa, na przykład kaszel lub przebywanie z zarażoną osobą „przez dłuższy czas”.

Każdy, kto ma objawy koronawirusa i musi być hospitalizowany (choćby z innego powodu). Jeśli masz objawy koronawirusa i musisz być hospitalizowany z jakiegokolwiek powodu, lekarze będą chcieli cię przetestować. Jeśli masz wirusa, ze względów kontroli infekcji będzie on miał wpływ na miejsce umieszczenia cię w szpitalu, a lekarze podejmą specjalne środki ostrożności, aby chronić się podczas opieki nad tobą.

System zdrowia jest przeciążony

W USA brakuje odczynników i materiałów potrzebnych do przeprowadzenia testów. Ponadto lekarze i pielęgniarki muszą nosić środki ochrony osobistej, aby wykonać test koronawirusa, takie jak rękawiczki i specjalne maski. Ponieważ sprzętu tego jest również niewiele, lekarze chcą go zachować dla tych, którzy najbardziej potrzebują badań.

Wreszcie, jeśli każdy dostanie test, spowoduje to przeciążenie systemu: „Musimy wykonać test, a następnie ktoś musi go przetworzyć i dostarczyć do laboratorium. A potem ktoś musi oddzwonić do pacjentów i powiedzieć im o wynikach. Nie widzę, aby zakłady opieki zdrowotnej posiadały tego rodzaju >moce przerobowe<” – podkreśla Walensky.

Jacek Szpakowski

źródło: CNN

Zobacz również

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej