InformacjeŚwiat

Testy na koronawirusa dostępne w aptece. Sprawdź gdzie.

Mężczyzna w maseczce, Filip Błażejowski/Gazeta Polska

W 5 tys. aptek będzie można przeprowadzać nawet 40 tys. testów dziennie. Chodzi o testy diagnostyczne a nie testy na przeciwciała. Nowy Jork przeprowadza więcej testów na Covid-19 na głowę mieszkańca niż jakikolwiek inny stan lub kraj.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo, zdecydował wydać pozwolenie tysiącom niezależnych farmaceutów i aptek na pobieranie próbek do testów diagnostycznych, rozszerzając kryteria ich wykonywania poza krajowe sieci aptek już świadczące tę usługę. Oszacował, że w stanie Nowy Jork jest około 5000 aptek w których będzie można testować ludzi co pozwoli na przeprowadzenie 40 tys. testów dziennie.

Dotychczas w stanie przeprowadza się 20 tys. testów na dobę. Gubernator zamierza przy pomocy rządu federalnego zwiększyć tę liczbę do około 40 tys., aby objąć nimi ratowników pierwszej pomocy, pracowników służby zdrowia oraz innych istotnych dla funkcjonowania stanu. Podkreślił, że stan Nowy Jork przeprowadza więcej testów na Covid-19 na głowę mieszkańca niż jakikolwiek inny stan lub kraj.

Cuomo sprecyzował jednocześnie, że apteki będą się zajmować testami diagnostycznymi, a nie testami na przeciwciała, które są bardziej skomplikowane. W przyszłym tygodniu stan rozpoczyna kompleksowy program testowania przeciwciał dla personelu zakładów komunikacji miejskiej MTA, pracowników transportu oraz policji w stanie i mieście Nowy Jork.

W USA liczba chorych na Covid-19 zbliża się do miliona (obecnie to 938 000 potwierdzonych przypadków). Prawie jedna trzecia z 53 751 zgonów miała miejsce w samym Nowym Jorku.

Tymczasem prezydent Donald Trump zrezygnował z codziennej odprawy, mówiąc, że nie jest to warte jego „czasu lub wysiłku”. Przemawiając w sobotę na Twitterze, obwinił media za zadawanie „tylko wrogich pytań”. Przypominamy, ze ostatnio został ostro skrytykowany po tym, jak zasugerował na czwartkowej konferencji prasowej w Białym Domu, że środek dezynfekujący ( czyszczący) może być potencjalnie stosowany w leczeniu wirusa.

Jego uwagi zostały potępione przez lekarzy i producentów i uznane za groźne dla życia, ponieważ środki dezynfekujące są substancjami niebezpiecznymi i mogą być trujące w przypadku połknięcia. W Nowym Jorku połączenia z infolinią dotyczące narażenia na działanie niektórych chemikaliów gospodarstwa domowego wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu 18 godzin po “mądrościach” Donalda Trumpa – do 30 przypadków w porównaniu do 13 w tym samym okresie ubiegłego roku.

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej