Diety

Tłuszcz z owadów zamiast masła. Chrząszcz zamiast kotleta. Czy naprawdę taka będzie dieta przyszłości ?

Owady jadalne, Internet

Naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie eksperymentują z tłuszczem z larw owadów i zastępują nim część masła. Zrobili tak na razie w słynnych gofrach belgijskich, ciastkach i ciastach. Jak podkreślają, to lepsze rozwiązanie niż wykorzystanie nabiału.

Najpierw larwy lwinkowatych, owadów z rzędu muchówek, są umieszczane w naczyniu z wodą. Potem miksuje się je blenderem, a na koniec papka trafia do wirówki, która oddziela tłuszcz. Zrobione na jego podstawie gofry były przez grupę panelową smakowo nie do odróżnienia od tych z masłem. Nikt z biorących udział w eksperymencie nie odróżnił gofrów z masłem od gofrów z tłuszczem owadzim. Co ważne, w porównaniu do wersji maślanej, tekstura i kolor prawie nie uległy zmianie.

Gofry belgijskie, GU

Ślad ekologiczny owadów jest o wiele mniejszy, w porównaniu do zwierzęcych źródeł pokarmu (zajmują one mniejszy obszar czy wykazują większą efektywność przetwarzania pokarmu). – Poza tym możemy hodować w Europie dużą liczbę owadów, co dodatkowo zmniejsza wpływ środowiskowy transportu (tłuszcz palmowy jest importowany spoza Europy) – wyjaśnia Daylan Tzompa-Sosa z Uniwersytetu w Gandawie.

Naukowcy zwracają też uwagę na prozdrowotne właściwości tłuszczu z owadów. Tłuszcz owadzi zawiera kwas laurynowy, który jest lepiej trawiony niż masło (tłuszcz mleczny). Poza tym kwas ten ma właściwości antybakteryjne, antydrobnoustrojowe i przeciwgrzybiczne.

Czy wkrótce będzie można kupić produkty z tłuszczem owadów w sklepie? – To możliwe. Ze względu na produkcję na małą skalę, obecnie cena jest nadal za wysoka. Musimy przeprowadzić badania konsumenckie na szerszą skalę. Produkty z owadów, takie jak burgery, na razie nie okazały się wielkim sukcesem. Produkty piekarnicze mają większe szanse na docenienie, bo owady stanowią jedynie zastępnik tłuszczu – podsumowuje drugi naukowiec odpowiedzialny za eksperyment, Joachim Schouteten.

O tym, że owady mogą być pożywieniem przyszłości naukowcy mówią już od kilku lat. Z owadów, jak mówią ci co próbowali, najlepszy jest chrząszcz mączniak. Wystarczy podsmażyć go trochę na patelni. Drewnojady w karmelu podobno przypominają w smaku popcorn. Smażone świerszcze doprawione chili rzekomo smakują jak kurczak. W 2019 roku FAO prognozowała, że w ciągu najbliższych 40 lat zapotrzebowanie na białko pochodzenia zwierzęcego zwiększy się dwukrotnie. Nawet jeśli te przewidywania są wyolbrzymione, w końcu wzrost wydajności produkcji mięsa dojdzie do ściany. Zatrzyma się choćby dlatego, że nie dysponujemy nieograniczonymi obszarami rolnymi. Na wytworzenie 1 kg wołowiny potrzeba 7–8 kg ziarna, a na uprawę paszy już wykorzystuje się do 70 proc. terenów rolnych na świecie. Mięso niebawem może stać się luksusem nawet w krajach bogatych. Więc albo wytworzymy je w laboratorium ( już powstały hamburgery wyprodukowane w probówce), albo białko zapewnią nam owady.

Chrząszcze, gąsienice, osy jako przyjazne środowisku źródło żywności mogą stanowić dobre uzupełnienie diety pod warunkiem, że konsumenci z zachodu przezwyciężą poczucie niesmaku – napisano w raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Obecnie na całym świecie spożywa się ok. 1900 gatunków owadów. Najczęściej są to chrząszcze (31 procent), gąsienice (18 procent) i pszczoły, osy i mrówki (14 procent), koniki polne, szarańcza i świerszcze (13 proc.)

Źródło: Ghent University, Food Quality and Preference, Kopalnia Wiedzy, National Geographic, Focus.

Podobne artykuły
DietyInformacje

Zacznij dzień od zrobienia najpopularniejszej kawy w czasie pandemii. Ten napój podbija cały świat. Smacznego!

Dalgona coffee to deser, który podbił świat w czasie epidemii. Ludzie dzielą się przepisem na kawe krówkową lub kajmakową w niezliczonych postach na TikToku i Instagramie. Deser narodził się w Korei i opanował cały świat. W smaku przypomina toffi…
Zobacz więcej
Diety

Naukowcy odkryli gen kontrolujący szczupłość.

Naukowcy już wiedzą dlaczego niektórzy ludzie mogą jeść tyle, ile chcą i nadal są szczupli. W badaniu opublikowanym wczasopiśmie Cell, dyrektor Instytutu Nauk Przyrodniczych dr Josef Penninger orazzespół naukowców donieśli oswoim…
Zobacz więcej
DietyInformacje

Powstały lody o smaku gazu łzawiącego. Podczas jedzenia początkowo trudno oddychać. O dziwo, to hit.

Właściciel lodziarni, który z obawy przed represjami pragnął zachować anonimowość, podkreśla, że jego celem było wsparcie prodemokratycznego ruchu. Lody można bowiem kupić w jednym z lokali w Hongkongu, jak donosi Associated Press.
Zobacz więcej