Świat

To grupa krwi decyduje o tym czy złapiemy koronawirusa. Sprawdź czy zachorujesz

mobilny punkt do wykonywania testow na koronawirusa Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Międzynarodowy zespół naukowców przebadał ponad 1,6 tys. ciężko chorych pacjentów z koronawirusem i odkryli, że na przebieg choroby ma wpływ grupa krwi. Wcześniej podobne badania prowadzone były w Chinach. Naukowcy doszli do bardzo ciekawych wniosków.

Osoby z grupą krwi A dwa razy częściej potrzebowały respiratora, a ich objawy były znacznie cięższe niż pacjentów z innymi grupami krwi.

Najnowsze badania prowadzono w Europie, w szpitalach zakaźnych Włoch i Hiszpanii. Wziął w nich udział znaczny procent osób cierpiących na covid – 19, które miały widoczne objawy takie jak duszności, problemy z oddychaniem, zaczerwienienie skóry, utrata powonienia czy podwyższona temperatura.

Do podobnych wniosków doszli wcześniej badacze z Chin. Tam naukowcy po pobraniu wielu próbek krwi pacjentów zakażonych covid-19 zauważyli, że grupa A jest bardziej podatna na chorobę. To może wyjaśnić, dlaczego niektórzy młodzi i zdrowi poważnie chorują, a nawet umierają z powodu koronawirusa.

Krew typu O wykazuje mniejszą podatność na prawdopodobieństwo ciężkich objawów choroby.  Pacjenci mający tę grupę krwi znacznie rzadziej potrzebują pobytu na intensywnej terapii oddziałów ratunkowcych szpitali żeby wrócić do zdrowia. Ponadto osoby o grupie krwi O zarażają się o wiele rzadziej. Naukowcy zamierzają teraz kontynuować swoje badania w tym kierunku, aby potwierdzić zebrane dotychczas dane. Badacze podkreślają, że te badania mogą wyjaśnić dlaczego niektórzy młodzi i zdrowi ludzie poważnie chorują na koronawirusa.

Spośród odnotowanych na świecie 6,6 mln przypadków covid-19, aż 40 procent to osoby młode w przedziale wiekowym 25-40 lat, które nie miały żadnych chorób współistniejących. Dzięki najnowszym badaniom grup krwi zakażonych, naukowcy sądzą, ze są bliżej odpowiedzi na pytanie, dlaczego wirus atakuje także młodych.

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej