InformacjeKościół

Trudniej o ślub kościelny. Wchodzą w życie nowe, bardziej rygorystyczne przepisy

zakładanie obrączek ślubnych By Jason Hutchens, CC BY 2.0

To ważna informacja dla narzeczonych planujących ślub kościelny. 1 czerwca 2020 w Kościele katolickim na terenie Polski zaczął obowiązywać Dekret ogólny KEP o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Co to oznacza?

To pierwsza zmiana w procedurze zawarcia związku małżeńskiego od 30-u lat. Na pozór będzie trudniej o zostanie mężem lub żoną. Przepisy mówią o bardziej dogłębnej weryfikacji przyszłych małżonków.

“Celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów prawa partykularnego do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej, z uwzględnieniem m.in. możliwości zawarcia małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnymi i nowych przepisów o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, jak również owoców obrad Synodu Biskupów na temat małżeństwa i rodziny oraz adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia” – tłumaczą biskupi.

Co się zmieni? Podczas rozmowy narzeczonych w kancelarii parafialnej potrzebne będę bardziej rozbudowane odpowiedzi na pytania księdza i dokładniejsza weryfikacja przyszłych małżonków – to najważniejsze zmiany.

Odpowiedzi na część pytań nie będą mogły ograniczać się do krótkiego “tak” albo “nie”. Poza tym większych zmian nie będzie – uspokaja ksiądz Sebastian Wieczorek, doktor prawa kanonicznego. Jak tłumaczy duchowny, ta rozmowa obojga narzeczonych z duszpasterzem kancelarii parafialnej trwała około godziny i nie powinna się znacząco wydłużyć. 

“To będą pytania dotyczące wyrażenia woli, świadomości, czym jest małżeństwo i wykluczenia jakichkolwiek przeszkód, jakie mogą się pojawić. Nowe przepisy kładą większy nacisk na duszpasterzy, aby pilnowali formalności i procedur, także w relacjach z biskupem i kurią diecezjalną, zwłaszcza w sytuacjach, gdy zaistnieje konieczność uzyskania dyspensy. Te wszystkie rzeczy są do zrobienia, tylko trzeba o tym szczerze mówić” – dodaje ksiądz Sebastian Wieczorek. 

źródło RMF

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej