Zdrowie

Trujące pomidory, toksyczne ogórki i gorzkie arbuzy. Czy wiesz, co jesz?

Warzywa, autor Rene Cortin

Pomidory, ogórki, marchew, bakłażany i wiele innych warzyw gości codziennie na naszych stołach. Możemy cieszyć się ich smakiem, wartościami odżywczymi i soczystym wnętrzem. Nie zawsze tak było. Kiedyś nikt nie chciał nawet spojrzeć na pomidora. Ogórki miały kolce. A banany wielkie pestki w środku. Kiedy to się zmieniło? Kto namówił nas do jedzenia kukurydzy, która jeszcze nie tak dawno temu była zwykłą, suchą trawą?

Zacznijmy jednak od pomidora.

Ten na zdjęciu wygląda smakowicie. Ale pierwsze pomidory przypominały małe i ciemne jagody. Wywodzą się one z Ameryki Południowej. W Europie przez bardzo długi czas traktowano je jako rośliny ozdobne, gdyż uważano, że są one trujące. W XVIII wieku pomidory nazywano “trującymi jabłkami”. Powszechnie uważano, że pomidory były przyczyną śmierci wielu zamożnych ludzi, gdyż tylko oni mogli sobie pozwolić wówczas na ich kupno. To może niektórych zaskoczyć, lecz to oskarżenie względem pomidorów nie było dalekie od prawdy. Kwaśnie owoce pomidora leżąc na talerzach, wówczas robionych m.in. z ołowiu, wchodziły w kontakt z powierzchnią. To właśnie ta kombinacja będącą wynikiem reakcji chemicznej wywoływała zatrucie ołowiem i śmierć.

Ogórki też dawniej traktowano z rezerwą, bo ludzie którzy je spożywali umierali.

Dawniej ogórki wyglądały właśnie tak. Przodkowie dzisiejszych zielonych i wyprostowanych przez Unię Europejską warzyw byli kolczaści i pełni nasion, a także… trujący. Dziś możemy ich potomków znać jako ogórki ozdobne. Te pierwotne znane jako ogórki antylskie były niejadalne z powodu wysokiej toksyczności. Warzywa te uprawiane były dla ich właściwości leczniczych. Mieszkańcy Indii zaczęli wykorzystywać ogórki jako pożywienie ponad 6 tysięcy lat temu. Marchew także pochodzi a Azji. Ściśle mówiąc z Afganistanu. Lecz w Indiach także ją używano, początkowo jako warzywo pastewne. Bo, jak widać, nie była zbyt urodziwa.

Marchew wcale nie była czerwono-pomarańczowa . Na początku występowała w kolorach białym i fioletowym. Swoją obecną barwę prawdopodobnie zawdzięcza Holendrom, którzy wyhodowali odmianę warzywa o czerwono-pomarańczowej barwie na cześć Wilhelma III Orańskiego jakowyraz poparcia dla jego walki o niepodległość kraju. Można, pół żartem, pół serio stwierdzić, że obecny wygląd marchewka jest poprawny politycznie. Co ciekawe odmiana fioletowa nadal jest popularna na przykład w Indiach.

Tak wyglądały pierwotne banany. Można było na nich złamać zęby. Mieszkańcy Papui Nowej Gwinei i południowo-wschodniej Azji cieszą się smakiem bananów już od 10 tysięcy lat. Jednak uprawiać zaczęto je dopiero 7 tysięcy lat temu. Ówczesny wygląd i smak tych owoców diametralnie różnił się od znanej nam dzisiaj wersji, będącej hybrydą dwóch różnych gatunków banana.

Z kolei pierwsze bakłażany hodowano w Chinach i zupełnie nie przypominały one sporych warzyw o bogatej, ciemnej barwie, znanych nam dzisiaj. Były one cierniste, małe, a ich kolory wahały się między żółtym i jasnoniebieskim. Doprowadzenie ich do dzisiejszej postaci zajęło dużo czasu i wysiłku, ale było warto. Bo przecież inaczej nie moglibyśmy rozkoszować się na przykład smakiem greckiej Musaki.

Arbuzy wcale nie były słodkie. Miały gorzki smak. A na dodatek były małe i miały białe wnętrze. Widać to doskonale na XVII-wiecznym malowidle Giovanniego Stanchi, które pokazuje rodzaj arbuza, w dzisiejszych czasach już nie występującego. To dzięki specjalistycznej hodowli i mozolnej pracy z małego gorzkiego owocu naukowcom udało się zmodyfikować arbuzy z białym wnętrzem w znane dzisiaj duże czerwone wersje.

Podobne artykuły
InformacjePolskaZdrowie

Mammobusy ruszyły w trasę po przerwie spowodowanej pandemią

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych – poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Ponad 300 nowych przypadków SARS-CoV-2. Nie żyje 12 zakażonych

309 nowych zakażeń koronawirusem odnotowuje w dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia. W związku z COVID-19 zmarło 12 kolejnych osób. Mamy 309 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (114)…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Przełomowe odkrycie! Pod koniec 2019 roku koronawirus był już w ściekach włoskich miast

Włoski instytut zdrowia poinformował o przełomowym odkryciu. Już w grudniu 2019 roku w wodach ściekowych w Mediolanie i Turynie znajdowały się ślady koronawirusa – czyli kilka miesięcy przed oficjalnym wybuchem epidemii we Włoszech. W obu…
Zobacz więcej