Świat

Trump: USA wychodzą z WHO

Official portrait of President Donald J. Trump, Friday, October 6, 2017. (Official White House photo by Shealah Craighead)

Prezydent USA powiedział, że Stany Zjednoczone zakończą stosunki ze Światową Organizacją Zdrowia w następstwie pandemii Covid-19. Prezydent Trump powiedział w piątek, że USA wstrzymają finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia i wycofają się z agencji, oskarżając ją o ochronę Chin podczas wybuchu pandemii koronawirusa.

W przemówieniu w Ogrodzie Różanym Trump powiedział, że WHO nie przeprowadziła reform, które, jak powiedział prezydent, pomogłyby agencji powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa na całym świecie.

„Będziemy dzisiaj kończyć nasze relacje ze Światową Organizacją Zdrowia i przekierowywać te fundusze do innych organizacji na całym świecie aby odpowiadać na pilne globalne potrzeby w zakresie zdrowia publicznego” – powiedział Trump.

Nie jest jasne, czy prezydent może całkowicie wycofać fundusze USA dla WHO bez zgody Kongresu, który zazwyczaj kontroluje wszystkie wydatki rządu federalnego. Stany Zjednoczone odpowiadają za 15 proc. całkowitego finansowania WHO. Rzecznik WHO odmówił komentarza w piątek.

„Świat cierpi teraz z powodu chińskiego rządu” – powiedział Trump. „Ukrywanie wirusa Wuhan w Chinach pozwoliło rozprzestrzenić się na cały świat, wywołując globalną pandemię, która kosztowała ponad 100 000 istnień w Ameryce i setki tysięcy istnień na całym świecie” – dodał.

Eksperci twierdzą, że jeśli USA opuszczą WHO, wpływy Chin w tej organizacji będą tylko rosły.

Źródło: statnews.com

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej