Polska

Trwają masowe testy w kopalniach

Źródło: TVS

Nie zatrzymuje się badanie górników na koronawirusa. W ostatnich dniach testy odbywały się w kopalni Zofiówka należącej do JSW. Badania przesiewowe mają się rozpocząć w Ruchu Ziemowit należącym do kopalni Piast-Ziemowit w środę 3 czerwca, a w Ruchu Marcel kopalni ROW w czwartek 4 czerwca – donosi telewizja TVS.

W sumie w kopalniach przebadanych zostanie około siedmiu tysięcy górników. – Decyzja przede wszystkim wynika z tych samych powodów, dla których robiliśmy przesiewy w poprzednich. Jeżeli obserwujemy, że liczba przypadków z wywiadów epidemiologicznych pracowników sektora wydobywczego w konkretnym zakładzie wzrasta niepokojąco, wtedy podejmujemy decyzje o tym, żeby taka kopalnia została przesiewowo zbadana, żeby jeżeli występuje tam ognisko, żeby zostało ono jak najszybciej zidentyfikowane – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Niezadowoleni są związkowcy z WZZ Sierpień 80. W liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego związkowcy podkreślają, że 460 pracowników kopalni objętych jest kwarantanną i większość z nich czeka na wykonanie testów – w efekcie czego kopalnia nie realizuje planu a górnicy zarabiają mniej.

– Ludzie na kwarantannach czekają od miesiąca do półtora miesiąca. Nawet wczoraj miałem od kolegi telefon, który jest przodowym ściany, on już jest półtora miesiąca na kwarantannie. Bo to, że wojewoda ściągnął szefową sanepidu w Katowicach to jest tylko początek tego bajzlu wszystkiego – mówi Zdzisław Bredlak, Wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej WZZ „Sierpień 80” w Polskiej Grupie Górniczej S.A..

W sumie obecność koronawirusa stwierdzono już u 4 200-u górników. Do tej pory wykonano ponad 47 tysięcy badań przesiewowych. Łącznie do końca tygodnia planowane jest przetestowanie kolejnych blisko 14 tys. pracowników kopalń.

Źródło: TVS

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej