Informacje

Tuleya zachowa immunitet. “Średnio mnie to interesuje” – mówi sam zainteresowany

sedzia Igor Tuleya. Fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

Sędzia Igor Tuleya nie straci swojego immunitetu – taką decyzję podjęła we wtorek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Członkowie gremium uznali, że sędzia działał w ramach swoich uprawnień. Ta decyzja nie jest jednak prawomocna i prokuratura może ją zaskarżyć, ale nie wiadomo jeszcze, czy tak się stanie.

Do tej decyzji odniósł się sam zainteresowany. – To, że Izba podjęła trafną decyzję, nic nie zmienia w mojej ocenie. Nadał uważam, że to jest to nielegalny Sąd i nielegalna Izba – stwierdził Tuleya. Wtorkowa decyzja oznacza, że może dalej pełnić on swoją funkcję.

– Sąd Najwyższy wniosku prokuratury nie uwzględnił stwierdzając, że pan sędzia, prowadząc sprawę sądową w ramach swoich uprawnień ustawowych, nie mógł popełnić przestępstwa – powiedział rzecznik Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski.

– Nie wybieram się i nie łamię prawa. Niczego nie żałuję, praworządność się obroni. Chcę być traktowany jak zwykły obywatel – dodał sędzia Igor Tuleya. Przed posiedzeniem Izby Dyscyplinarnej twierdził, że nie powinna ona w ogóle obradować. “Średnio mnie interesuje, co zrobi tzw. Izba Dyscyplinarna. To ciało nie powinno obradować” – mówił sędzia przed posiedzeniem, na którym rozpatrzony miał być wniosek prokuratury o uchylenie mu immunitetu.

Przypomnijmy, że jeśli tak by się stało, prokuratura zamierzała postawić sędziemu zarzuty m.in. przekroczenia uprawnień i bezprawnego ujawnienia informacji z postępowania. Sam Tuleya podkreśla, że prawa nie złamał. “Niczego nie żałuję i postąpiłbym tak samo” – zaznaczył.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej