GospodarkaInformacje

Turystyka ledwo dyszy, ale w wakacje miejsca noclegowe będą otwarte.

Koronawirus zakaził krajową turystykę. Znamy  już pierwsze statystyki. Rząd pociesza: w wakacje otworzymy miejsca noclegowe.

W marcu, czyli pierwszym miesiącu pandemii, liczba turystów korzystających z noclegów w  obiektach posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych była o ok. 65 proc.  niższa w porównaniu z marcem ub. roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Turystyka jest jednym z sektorów najbardziej  dotkniętych obecnym kryzysem wynikającym z pandemii koronawirusa. Efektem wprowadzenia w marcu stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii ograniczona została m.in. działalność związana z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, jak również działalność w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego. 

Wprowadzone ograniczenia przemieszczenia się osób spowodowały spadek liczby turystów korzystających z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych w marcu br., pomimo tego  iż pierwsza połowa miesiąca była jeszcze okresem normalnego funkcjonowania dużej części obiektów. Spadki w wykorzystaniu obiektów odnotowano we wszystkich badanych rodzajach turystycznych obiektów noclegowych, w tym także w hotelach niezależnie od tego, że ich działalność została formalnie ograniczona dopiero od początku kwietnia br.

Według wstępnych danych GUS, w marcu  z noclegów w obiektach turystycznych posiadających 10 lub więcej miejsc skorzystało ok. 935 tys. turystów, w tym ok. 165 tys. turystów zagranicznych i ok. 770 tys. krajowych. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku liczba turystów ogółem była niższa o 65 proc.Turystów krajowych było mniej o 63 proc., natomiast turystów zagranicznych o 69 proc. Według szacunków GUS, najbardziej zmniejszyła się liczba turystów korzystających z noclegów w schroniskach (o ponad 70 proc.), a najmniej w motelach (o 55 proc.) i zakładach uzdrowiskowych (o 50 proc.).

Wstępne szacunki dotyczące wydatków związanych z podróżami w Polsce w I kwartale br. wskazują na 16-proc. spadek w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. W pierwszych trzech miesiącach 2020 r. wydatki związane z podróżami turystów krajowych i zagranicznych w Polsce wyniosły ok. 10,4 mld zł i w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego były niższe o ok. 17 proc.

Według ekspertów GUS, w  sytuacji utrzymania w II kwartale br. obecnych ograniczeń w przemieszczaniu się osób strata związana z brakiem wydatków poniesionych w Polsce w związku z podróżami może wynieść od ok. 24,0 mld zł (przy uwzględnieniu poziomu wydatków z II kwartału 2019 r.) do ok. 25,7 mld zł (przy założeniu tempa wzrostu tych wydatków w okresie styczeń-marzec z trzech ostatnich lat). 

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej