DuchowośćInformacje

#TydzienBiblijny. Jak czytać Biblię? Dlaczego warto? Kiedy i jak to robić? Podpowiadamy.

Źródło: Internet

„Kto nie zna Pisma Świętego, nie zna Boga”. Jest dużo prawdy w tym powiedzeniu. Chrześcijanin powinien czytać Słowo Boga codziennie! Jeśli nie robisz tego przez trzy dni – umierasz, żyjesz bowiem zatrutą katechezą świata, mediów i pospolitych opinii.  

W czasach przedsoborowych czytanie Pisma Święto było mocno ograniczone. Dopiero Sobór Watykański II wyniósł do odpowiedniej rangi ważność posiłkowania się Dobrą Nowiną w wersji pisanej. 

Konstytucja Dei verbum kładzie nacisk na wykorzystanie i popularyzację Pisma Świętego w duszpasterstwie.„Ponieważ zaś słowo Boże dla każdego zawsze powinno być dostępne, Kościół z macierzystą troskliwością dokłada starań, aby w różnych językach zostały przygotowane stosowne i dobre przekłady, przede wszystkim z oryginalnych tekstów ksiąg świętych”

Ponadto SWII zobowiązał biskupów, aby skłaniać „powierzonych ich pieczy wiernych do właściwego korzystania z ksiąg Bożych, zwłaszcza ksiąg Nowego Testamentu, a w szczególności Ewangelii”. Kościół powinien dostarczać także „niezbędne i wystarczające wyjaśnienia, tak aby dzieci Kościoła mogły bezpiecznie i owocnie obcować z księgami świętymi oraz przyjmować ich ducha”.

Biblia to księga ludzkości. To opowieść o nas samych. Osobach z krwi i kości, nie tylko samych świętych. Opowieść o mordercach, lubieżnikach, kłamcach, oszustach, bałwochwalcach, ludziach słabych, bezpłodnych, ułomnych. A jednak takich prostaczków i biedaków Bóg wybrał, aby ogłosić światu zbawienie. 

Pismo Święte jest całością. Dlatego nie można czytać Nowego Testamentu w oderwaniu od Starego Testamentu i odwrotnie. Interpretowanie Biblii, w innym kontekście niż chrystocentrycznie, nie ma dla chrześcijanina żadnego sensu i jest w zasadzie bezwartościowe. Oznacza to, że Stary Testament jest przepowiadaniem historii zbawienia w Jezusie Chrystusie. 

Jak czytać Biblię? Przede wszystkim zadbać o dobry, katolicki przekład. W roku liturgicznym obowiązuje Biblia Tysiąclecia. Tym, którzy chcą sięgnąć do bardziej wiernego przekładu, poleca się Biblię Wujka. Biblia Paulińska posiada bogate przypisy objaśniające, co ułatwia zrozumienie tekstu. Bardzo dobrym wydaniem jest Biblia Jerozolimska, która posiada bardzo szerokie marginalia i odnośniki, przez, co można zrozumieć, że Pismo Święte jest jedną całością i wiele fragmentów odnosi się do siebie oraz jest ściśle ze sobą związane. 

Biblię należy przede wszystkim czytać w posłuszeństwie i zgodnie z wykładnią Kościoła. Dlatego zaleca się korzystanie z katolickich komentarzy biblijnych i takich interpretacji, które mają za sobą Magisterium Kościoła. Należy wystrzegać się swoich indywidualnych i cudzych interpretacji, tego, co przeczytamy. Mogą być one błędne. 

Lepiej czytać Pismo Święte z kimś. Może być z małżonkiem, może być w rodzinie, we wspólnocie, w kościele (Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” Mt 18,20). Wówczas możemy być pewni, że Bóg będzie do nas mówił poprzez swoje Słowo. Jeśli jesteśmy sami, lepiej wziąć czytania z dnia, które daje nam Kościół. 

Ważne jest także to, aby nie traktować Pisma Świętego w sposób magiczny. Spopularyzowało się, aby otwierać Biblię i po swojemu interpretować fragment, który się akurat otworzył. Czytanie Pisma Świętego to nie zabawa we wróżby!

Jeśli czytasz Pismo Święte módl się o Ducha Świętego, aby Pan Bóg użyczył ci światła i mądrości, aby zrozumieć Jego Słowo. Poproś współmałżonka, aby otworzył ci Pismo Święte. Zapoznaj się z interpretacją tego Słowa, które daje Kościół (komentarze, przypisy, marginalia i odnośniki do innych fragmentów biblijnych). Dopiero na samym końcu spróbuj pomyśleć, co mówi ów fragment o twojej sytuacji.  

Czytanie Biblii to największy skarb chrześcijaństwa. Liczne świadectwa dowodzą, że jedno Słowo Boga, usłyszane lub przeczytane, może odmienić całe życie. Jeśli chcemy na poważnie potraktować tę rozmowę z Bogiem i nauczyć się modlitwy Pismem Świętym, powinniśmy sięgnąć po skrutację Pisma Św. lub lectio divina.

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej