Polska

TYLKO U NAS! Czy Polska Poczta poradzi sobie z głosowaniem? Jak będzie wyglądało? Sprawdź jakie zmiany są wprowadzane w związku z obsługą klientów i wyborami.

By Alina Zienowicz Ala z - Praca własna, CC BY-SA 3.0

 Poczta Polska poinformowała, że listy polecone są teraz doręczane wprost do skrzynek bez konieczności awizowania. To ważna zmiana, bowiem do tej pory trzeba było pokwitować odbiór przesyłki u listonosza bądź w placówce. 

Jeśli chodzi o przesyłki kurierskie, znika konieczność potwierdzenia odbioru. Kurier po prostu wydaje paczkę adresatowi. Usprawni to usługę doręczania i uczyni ją bardzie bezpieczną. 

Państwowy monopolista przyjmuje miesięcznie setki milionów listów i przesyłek miesięcznie krajowych i międzynarodowych. Jeśli dodamy do tego inne usługi czy działalność sprzedażową jest to niezliczona ilość operacji. 

Natomiast w przypadku głosowania korespondencyjnego, uprawnionych jest 30 mln wyborców, czyli ok. 14 mln adresatów. Jest to niewiele w porównaniu z tym, z czym na codzień stykają się pocztowcy. 

– Skala jest czymś wtórnym, ważne jest, żeby rzeczywiście został stworzony taki system, który pozwoli rzeczywiście, żeby te wybory były tajne, żeby dawały gwarancję, że będą odzwierciedlać rzeczywiste głosowanie wyborców i taki system jesteśmy w stanie stworzyć, ponieważ on funkcjonuje w wielu krajach – zapewnia wicepremier Jacek Sasin.

Jak będzie wyglądało samo głosowanie? Będzie ono trwało, tak jak zwykle czyli od 6 do godzinie 20. Każdy z wyborców otrzyma specjalny pakiet – karty do głosowania, w tygodniu poprzedzającym wybory. Po prostu wrzuci je nam do skrzynek listonosz. Uwaga! Trafią one na adres zameldowania, a nie zamieszkania. 

Skład pakietu wyborczego będzie wyglądał następująco:

  • koperta zwrotna;
  • karta do głosowania;
  • koperta na kartę do głosowania;
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego;
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Wyborca będzie musiał podpisać oświadczenie, w odpowiednie miejsce wpisać imię i nazwisko oraz nr PESEL. Potem wypełnia się kartę do głosowania, głosując na jednego kandydata, wstawiając w odpowiednie miejsce znak „x”. Wszystko dokładnie opisuje instrukcja. Następnie wszystko wkłada się do koperty zwrotnej i w dniu głosowania wrzuca się do specjalnej skrzynki podawczej. Co ważne: może to nastąpić wyłącznie w dniu głosowania

Źródło: Twitter, wpolityce.pl, gazetakrakowska.pl, Poczta Polska  

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej