Bzdety niestetyPolska

TYLKO U NAS: Korona-ateiści. Nie noszą “chomąta” (maseczki) i nie wierzą w “koronaświrusa”.

Koronawirus, Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Powstaje nowy ruch twierdzący że koronawirus to, mówiąc kolokwialnie, ściema. Tworzą go osoby, które uważają, że COVID-19 to wymysł mediów, spisek elit, a przyczyny podawanej codziennie liczby zgonów są inne. Uważają, ze media robią ludziom wodę z mózgu. Na Facebooku w Polsce powstała już grupa “Nie wierzę w Koronawirusa”. Mechanizm teorii spiskowych jest zawsze ten sam: jakieś ukryte siły chcą nami zawładnąć

Wystarczy tylko iskra. Kiedy w USA jeden z byłych reporterów Fox News wrzucił na media społecznościowe film z nowojorskiego szpitala, na którym było widać jak wszyscy pracują normalnie, bez masek i ochrony, nie ma żadnych chorych na Covid-19, na Twitterze i Facebooku film miał w ciągu kilu godzin ponad 2 mln odsłon i zainicjował spiskową teorię, w myśl której pandemia koronawirusa w ogóle nie ma miejsca, jest manipulacją mediów głównego nurtu i systemu opieki zdrowotnej, który ma w ten sposób próbować wpłynąć na władze w sprawie różnych żądań pracowniczych. Następnego dnia kierownictwo Brooklyn Hospital Center wydało oświadczenie, że materiał jest zmanipulowany i jako dowód pokazano film z dziedzińca szpitala, na którym trumny z ciałami zmarłych na COVID-19 były umieszczane w ciężarówce. Byli też i tacy, którzy w ten drugi film nie uwierzyli i nadal ufają pierwszemu.

Jednym ze składowych mechanizmów, które przyczyniają się do naszej wiary w teorie spiskowe jest skłonność do upraszczania otaczającej nas rzeczywistości, tworzenia schematów, dzięki którym łatwiej zrozumiemy konkretne zjawiska. Amerykański historyk nauki Michael Shermer w swojej książce zatytułowanej „Why people believe weird things” skłonność do wiary w teorie spiskowe tłumaczy z kolei ewolucją. Chęć jak najszybszego „połączenia kropek” i stworzenia w głowie gotowego scenariusza zdarzeń odwołuje bowiem do czasów, w których niejednokrotnie zależało od tego nasze życie.

Za jeden z powodów tego, iż postprawda ma się obecnie wyjątkowo dobrze uznaje się także Internet, w którym każda mądra i poparta dowodami naukowymi teoria bardzo szybko znajduje swoją kontrteorię, a na forach internetowych aż roi się od samozwańczych ekspertów z różnych dziedzin. Z każdej strony zalewani jesteśmy bowiem informacjami, w tym często fake newsami, nad których genezą nie zawsze mamy czas się pochylić.

Na Facebooku w Polsce powstała już grupa “Nie wierzę w Koronawirusa – Grupa wsparcia / NIE JESTEŚ SAM”. Liczy kilkanaście tysięcy osób i jak czytamy – “ma celu zjednoczenie osób które czują się marginalizowane i terroryzowane przez resztę społeczeństwa ze względu na swoje poglądy odnośnie znikomej szkodliwości i śmiertelności Koronawirusa która według twardych danych naukowych wynosi 0,5%”. Jak twierdzą jej uczestnicy, media są na usługach zakonspirowanej globalnej elity, której celem jest przejęcie władzy nad światem. Żal im tych, którzy wierzą w epidemię pisząc, że to osoby którym “zabrakło samodzielnego myślenia” i nazywając ich innowiercami. Niektórzy nie wierzą w to, że ludzie chorują na Covid-19, bo nikt z ich znajomych ani rodziny, ani znajomi znajomych nie chorowali. Maseczkę nazywają “chomątem” lub “kagańcem”, koronawirus to “koronaświrus”. Wymieniają się filmami i artykułami mającymi potwierdzać ich sposób myślenia i namawiają do dzielenia się nimi z innymi.

Do całego zamieszania przyczyniają się celebryci i influenserzy, i to ci, którzy mają ogromną liczbę fanów a co za tym idzie docierają do dużej grupy odbiorców. Od początku epidemii najbardziej aktywna w tej kwestii jest modelka, aktorka i partnerka Tomasza Karolaka Viola Kołakowska. Celebrytka za pośrednictwem mediów społecznościowych m.in. krytykuje obowiązek zasłaniania ust i nosa wprowadzony przez polskie władze oraz uważa, że tak naprawdę ogólnonarodowa panika jest zupełnie zbędna, zaś liczba zgonów w Polsce w tym roku nie różni od danych z lat poprzednich. Organizowała tez na swoich profilach akcję „Wychodzę z domu, żeby przeżyć”. Na początku epidemii twierdziła, że nie ma takiej choroby jak COVID-19, mierzenie temperatury ludziom w każdym możliwym miejscu jest niepotrzebne, a cała teoria o pandemii koronawirusa jest wyolbrzymiona. 

Doda jeszcze niedawno apelowała do fanów, by pozostawali w domach i uważali na swoje zdrowie, teraz zmieniła chyba zdanie bo publikuje w swoich mediach społecznościowych antynaukowe materiały na temat tego, że pandemia Covid-19 została wymyślona. Profil Doroty Dody Rabczewskiej na Instagramie obserwuje prawie milion osób więc wokalistka ma wielki wpływ na kształtowanie postaw swoich fanów. Wokalistka publikuje w sieci materiały promujące liczne teorie spiskowe na temat pandemii. Kiedy została za to skrytykowana podkreśliła, że “każdy ma prawo do swojego zdania”, w związku z czym “wyzywanie od głupców jest bezpodstawne”. W odpowiedzi na komentarz jednej z fanek poddała również w wątpliwość obowiązek szczepień na Covid-19 a w rozmowie z portalem www.plotek.pl mówiła, że “już się nie izoluje” i, że jej organizm prawdopodobnie poradzi sobie z wirusem, gdyby zachorowała.

Były piłkarz i poseł Cezary Kucharski pisał w marcu na Twitterze wywołując swoim wpisem falę krytyki: “A co jeśli koronawirus to ściema na użytek polityki? np. Chin lub innego mocarstwa? Zachowujemy się tak jak to jest opisane w zachowaniach stadnych. Czy ktoś już miał odwagę postawić taką tezę? To najlżejsza epidemia w ludzkości a większość myśli że armagedon”.

Za granicą też znaleźć można przykłady celebrytów korono-ateistów. Evangeline Lilly kanadyjska aktorka (znana m.in. z serialu “Lost”) uważa, że epidemia to wymyślony sposób polityków na przejęcie władzy, a izolacja jest zbędna.

Zdaniem psychologów teorie spiskowe zawsze były sposobem na uporządkowanie rzeczywistości, ale w zalewie informacji, często sprzecznych, coraz więcej osób zwraca się w ich stronę. Na teorie spiskowe będą szczególnie podatne osoby, które odczuwają na co dzień duży poziom lęku w związku z otaczającą je rzeczywistością .

Źródło: Facebook, Onet, CNN, Instagram, Plotek, Pudelek, PAP, Radio Zet, psychomedic.pl


Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej