ŚwiatZdrowie

TYLKO U NAS: Startuje produkcja szczepionki na koronawirusa. Kiedy będzie dostępna? Ile będzie kosztować?

koronawirus, Internet

Indyjski koncern Serum Institute of India, nie czekając na wyniki badań nad szczepionką na koronawirusa, zaczyna już w maju jej produkcję. Szef koncernu oświadczył, że jego firma nie będzie czekać na zakończenie badań w Wielkiej Brytanii.

Wyprodukują szczepionkę na własną odpowiedzialność, jako pierwsi na świecie, żeby we wrześniu i październiku mieć do dyspozycji 20 do 40 mln porcji szczepień. Serum Institute of India planuje wyprodukowanie w maju 4 do 5 mln dawek hAdOx1 nCoV-19 – substancji czynnej, z którą Instytut Jennera należący do Uniwersytetu Oksfordzkiego już w ubiegły czwartek rozpoczął testy kliniczne na ludziach i podał ochotnikom.

Wcześniej szczepionka była testowana na małpach, które zareagowały na nią wyśmienicie. Naukowcy z Rocky Mountain Laboratories w Hamilton w USA poinformowali, że sześć małp rezus zaszczepionych szczepionką z Uniwersytetu Oksfordzkiego, a następnie zakażonych dużymi ilościami koronawirusa pozostało zdrowych 28 dni po szczepieniu. Informował o tym we wtorek New York Times.

Zespół kierowany przez profesora Adriana Hilla, dyrektora Instytutu Jennera w Oksfordzie, rozpoczął testy na ludziach 23 kwietnia. Oczywiście, sukces testów na zwierzętach niekoniecznie gwarantuje, że testy na ludziach również się powiodą.

Instytut poinformował w komunikacie prasowym, że w idealnym przypadku skuteczność szczepionki udowodniona będzie już jesienią tego roku, ale indyjski koncern nie chce czekać. Liczy na to, że szczepionka będzie skuteczna, a wtedy będą gotowi na jej natychmiastowe wprowadzenie na rynek.

Substancja, która ma być szczepionką, o nazwie ChAdOx1 nCoV-19 jest wytwarzana z wirusa (ChAdOx1), który jest osłabioną wersją zwykłego wirusa przeziębienia (adenowirus), który z kolei powoduje zakażenia u szympansów. Wirus został genetycznie zmodyfikowany, aby mieć pewność, że nie będzie mógł się rozwijać u ludzi. Do tej pory szczepionka została podana ponad 320 osobom i wykazano, że jest bezpieczna i dobrze tolerowana, chociaż może powodować tymczasowe niepożądane objawy, takie jak temperatura, ból głowy lub ból ramienia, informuje Oxford University. W sumie w badaniu weźmie udział około 1110 osób, z czego połowa otrzyma szczepionkę, a druga połowa (grupa kontrolna) otrzyma szeroko dostępną szczepionkę przeciw zapaleniu opon mózgowych.

Szef Serum Institute Of India powiedział, że jego firma nie będzie zgłaszała patentu na szczepionkę. – Nie chcemy zarabiać pieniędzy na takiej epidemi i zagrożeniu dla zdrowia ludzi. Nie chcemy czerpać korzyści, które wykraczałyby poza zrównoważony poziom – dodał. Jak obliczono, w Indiach dawka szczepionki na koronawirusa będzie kosztować, w przeliczeniu, około 12 euro.

Serum Institute to największy na świecie producent szczepionek, jest jednym z siedmiu światowych gigantów farmaceutycznych pracujących z Oxford University.

Źródło : https://www.livemint.com/

CZYTAJ TEŻ:

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
InformacjePolskaZdrowie

Mammobusy ruszyły w trasę po przerwie spowodowanej pandemią

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych – poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również…
Zobacz więcej