Artykuły redakcyjneŚwiat

TYLKO U NAS! Trump szykuję rewolucję. Chce wyeliminować Chiny ze światowego handlu.

Official portrait of President Donald J. Trump, Friday, October 6, 2017. (Official White House photo by Shealah Craighead)

Administracja Białego Domu przygotowuje się już nie do wojny handlowej z Pekinem, ale pracuje nad zadaniem Państwu Środka śmiertelnego ciosu. To retorsje retorsje za uderzenie koronawirusem w Stany Zjednoczone, w opinii środowiska Donalda Trumpa – intencjonalne. 

Waszyngton nie próżnuje i pracuje nad turbodoładowaniem swojej gospodarki z jednoczesnym przeszeregowaniem globalnego łańcucha dostaw. Twardy kurs w kontaktach z Chinami ma także pomóc Donaldowi Trumpowi w reelekcji. 

Gospodarka USA jest na kolanach. To kraj najbardziej poszkodowany na świecie z powodu pandemii COVID-19. Rekordowa liczba zachorowań, zgonów, bezrobotnych i bankructw. Nie takiej Ameryki chcieli głosujący na urzędującego prezydenta. Mało tego – w wielu stanach doszło do gwałtownych protestów przeciwko zamrażaniu gospodarki. 

Chiny poniosą konsekwencje opieszałości, a może celowości, która spowodowała pandemię koronawirusa.  – Pracujemy nad zmniejszeniem zależności od dostaw towarów z Chin od kilku lat, ale teraz maksymalnie przyspieszamy tę inicjatywę – powiedział Reutersowi Ketih Krach, podsekretarz ds. wzrostu ekonomicznego, energii i środowiska w Departamencie Stanu USA. 

Keith ujawnił, że niedługo będą oznajmione szczegóły tego projektu. Projektu, nad którym pracuje cały rząd, podlegające mu agencje i wielki biznes. Amerykanie uważają, że obecna sytuacja jest ziszczeniem tych koszmarów, których się obawiali. Koronawirus pokazał prawdziwą twarz komunistycznych Chin. 

Co zrobi Trump. Spodziewane są nowe cła o wysokości nawet 25 proc. na import z Azji. To będzie cios dla rynku wartego 370 mld dolarów. Ale to nie wszystko. Spodziewane są sankcje na konkretne firmy, polityków, biznesmenów. Wzmocni się za to współpraca z innymi azjatyckim partnerami. Już teraz oficjele z USA rozmawiają z odpowiednikami z Japonii, Tajwanu, Wietnamu, Korei Południowej oraz Australii i Nowej Zelandii. Nowym kierunkiem importu może stać się także Ameryka Południowa. 

Eksperci są jednak sceptyczni, czy tak drastyczna zmiana się uda. Amerykanie utopili w Chinach miliardowe inwestycje. Wiele biznesów nie jest chętnych się zwijać. 

Biały Dom jest jednak zdeterminowany, ponieważ obwinia Chińczyków za celowe wywołanie pandemii. Mike Pompeo stwierdził w niedzielę na antenie programu ABC, że Stany Zjednoczone posiadają „mocne dowody”, że koronawirus pochodzi z Instytutu Wirologii w Wuhan, a nie z targu dzikich zwierząt. 

O podobnych tezach pisaliśmy już w naszym raporcie oraz wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa. 

Służby wywiadowcze USA są postawione w stan najwyższej gotowości, aby dowiedzieć się, jaka była przyczyna pandemii, która zaatakowała Amerykę. Według informacji podawanych przez Biały Dom, mają już wystarczające dowody o tym, że wirus wydostał się z laboratorium.

– Istnieją mocne dowody na to, że od tego się to zaczęło. Od początku mówiliśmy, że to jest wirus, który powstał w Wuhan w Chinach. Od samego początku usłyszeliśmy przez to wiele przykrych słów. Ale myślę, że cały świat może to teraz zobaczyć. Pamiętajcie, Chiny mają daleko sięgającą historię zarażania świata, tak jak i prowadzenia niespełniających standardów laboratoriów. To nie pierwszy taki raz, kiedy mamy do czynienia z narażeniem świata na wirusy w wyniku awarii w chińskim laboratorium – powiedział Mike Pompeo w telewizji ABC. 

Według Amerykanów, wirus został przeniesiony z laboratorium, podobnie jak wcześniejsza wersja SARS. Chińskie laboratoria nie spełniają bowiem najwyższych standardów bezpieczeństwa. SARS-CoV-2 nie był jednak modyfikowany w sposób sztuczny – jak sugerują liczni wyznawcy teorii spiskowych. 

Wina Chin jest w tym przypadku dwojaka – po pierwsze nie informowali na czas społeczności międzynarodowej, co sprzyjało szybkiemu rozprzestrzenianiu się pandemii. Po drugie zaś – szerzyli dezinformację, co utrudniło podejmowanie decyzji i zapobieganie chorobie. W ten sposób koronawirus rozlał się na cały świat, najbardziej atakując Stany Zjednoczone i Europę.

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Bill Cosby odsiaduje wyrok za molestowanie i napaść. Jego żona twierdzi, że skazano go... przez rasizm

Żona skazanego za napaść i molestowanie seksualne komika Billa Cosby’ego – Camille wciąż nie wierzy w winę męża. Podczas gdy 82-latek od dwóch lat przebywa w więzieniu, kobieta teraz zarzuca ruchowi #MeToo rasizm i twierdzi, że aktor…
Zobacz więcej