Historia

TYLKO U NAS! W USA będą obowiązkowe lekcje o Holocauście. Ani słowa o mordowanych Polakach i chrześcijanach.

By Neil, CC BY-SA 3.0, Wikipedia

W Senacie i Kongresie ważą się losy „Ustawy o edukacji nigdy więcej”. Młodzi Amerykanie będą uczyli się o Zagładzie. Zapisy nowego prawa pomijają jednak ważne elementy historii. 

W ujawnionym projekcie Ustawy mówi się o ważnej roli Muzeum Pamięci o Holokauście w Stanach Zjednoczonych i malejącej liczbie naocznych świadków II wojny światowej. Stąd potrzeba zmian w programie nauczania w tym kraju. 

Odnosi się jednak wrażenie, że sam projekt „Ustawy o edukacji nigdy więcej” jest sformułowany zgodnie z założeniami poprawności politycznej. Wspomina się bowiem o mordowanych Romach, Świadkach Jehowy, komunistach czy homoseksualistach, a pomija się najbardziej poszkodowanych – Polaków, a z wyznań – także chrześcijan. 

Punkt trzeci ustawy brzmi: „75 lat po zakończeniu II wojny światowej, przy malejącej liczbie naocznych świadków i rosnącym dystansie studentów i ich rodzin od tej historii, ważne jest zinstytucjonalizowanie edukacji na temat wydarzeń związanych z Holokaustem. Rasistowskie nazistowskie Niemcy ich ideologia, propaganda i plan doprowadzenia państwa do wojny, wraz ze swoimi współpracownikami, zabijają miliony – w tym systematyczne mordują 6 000 000 Żydów; a także prześladują i mordują milionów innych osób w imię czystości rasowej, powodów politycznych, ideologicznych i behawioralnych, w tym Romów, osób niepełnosprawnych, Słowian, Komunistów, Socjalistów, Świadków Jehowy i homoseksualistów”.

Obecnie 12 stanów (Kalifornia, Connecticut, Floryda, Illinois, Indiana, Kentucky, Michigan, New Jersey, Nowy Jork, Oregon, Pensylwania i Rhode Island) zgodnie z prawem wymaga, aby szkoły uczyły uczniów o Holokauście. Teraz obowiązkowa edukacja na ten temat ma obowiązywać w całym kraju. 

„Prezydent Donald J. Trump podczas żydowskiego święta Szawuot podpisał ustawę H.R. 943, Ustawa o edukacji nigdy więcej, która nakazuje Muzeum Pamięci o Holokauście w Stanach Zjednoczonych opracowywanie i rozpowszechnianie zasobów w celu lepszego zrozumienia Holokaustu oraz zezwala na programy edukacyjne na temat Holokaustu, aby zaangażować nauczycieli i liderów edukacyjnych” – czytamy w stanowisku Białego Domu.

„Niestety, antysemityzm nadal istnieje na świecie, a incydenty antysemickie nasiliły się w Ameryce od 2013 roku” – dodaje sekretarz prasowy Donalda Trumpa. 

Polska poniosła największe straty w czasie II wojny światowej. Zginęło 20 proc. mieszkańców, czyli łącznie 6 milionów obywateli. Polacy byli, po Żydach, drugą narodowością, która ginęła w Auschwitz. Muzeum Auschwitz-Birkenau podaje liczbę 70-75 tys. zamordowanych. 

Źródło: whitehouse.gov, congress.gov

Podobne artykuły
Historia

Zamordowano Rotmistrza Pileckiego!

Tak powinny krzyczeć czerwienią nagłówki gazet w 1948 roku. Ale nie krzyczały. Wówczas przedstawiano prawdziwego patriotę i bohatera jako zdrajcę. 72 lata temu, 25 maja 1948 roku, z wyroku komunistycznych władz został stracony Witold Pilecki…
Zobacz więcej
Historia

Piotr Iwicki o 1 maja.

Zobacz więcej
Historia

Pochody pierwszomajowe w PRL. To było święto komunistów. Zobacz archiwalne zdjęcia

1 maja należał do najważniejszych świąt propagandowych realnego socjalizmu. Miasta i wsie przemierzały obowiązkowe pochody z hasłami na cześć partii, ideologii i bratniego Związku Sowieckiego. Międzynarodowe Święto Pracy 1 maja zostało…
Zobacz więcej