Artykuły redakcyjneZdrowie

TYLKO U NAS! Zaszczepić świat. Ile może zarobić Bill Gates na szczepieniu globalnej populacji.

Bill Gates, źródło: Internet

Już w 2015 r. Bill Gates powiedział, że obecnie największym zagrożeniem dla świata jest nie wojna atomowa, ale wirus, który może rozprzestrzenić się po świecie i zabić miliony ludzi. Taka wypowiedź nie jest dowodem na stworzenie przez niego koronawirusa. Wręcz przeciwnie – Gates jest wizjonerem i chce na tym zarobić. 

Fundacja Billa i Melindy Gatesów od lat przeznacza miliony dolarów na finansowanie badań nad nowatorskimi rozwiązaniami w medycynie. Fundacja przeznaczyła już na walkę z pandemią ćwierć miliarda dolarów. 

Gates zapowiedział, ze zainwestuje kilka miliardów dolarów w 7 najbardziej obiecujących medykamentów, przygotowywanych przez firmy biotechnologiczne z całego świata. – Chociaż zakończy się to wyborem najwyżej dwóch z nich, sfinansujemy fabryki dla wszystkich siedmiu, aby nie marnować czasu na rozważanie po kolei, która z nich działa i dopiero potem zbudowanie fabryki – powiedział współtwórca Microsoftu, cytowany przez Business Insider. 

Stanowisko Gatesa jest jasne. Do czasu, gdy nie zostanie wynaleziona szczepionka – pandemia koronawirusa nie zostanie opanowana. Nie będą mogły odbywać się imprezy masowa, nie powróci turystyka, życie nie będzie wyglądać tak jak do tej pory. 

Dlatego, według miliardera, powszechny program szczepień, to najlepsze rozwiązanie.

Zaledwie po dwóch miesiącach badań klinicznych, rozpoczęły się testy na ludziach. Antidotum ma być gotowe do 2021 r. a prace idą pełną parą. 

Co potem? Trzy organizacje: Fundacja Gatesów, GAVI (The Vaccine Alliance) oraz CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) już dzielą skórę na niedźwiedziu i debatują o sposobach dystrybucji wynalezionych preparatów. 

Bill Gates chce urzędowego ustalania ceny. Organizacja GAVI wypracowuje wraz z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) system niskooprocentowanych pożyczek dla krajów, które zdecydują się na zakup szczepionek. Z kolei CEPI przygotowuje mobilne laboratoria, aby wyjść z produktem do klienta. 

Cena szczepionki na grypę do koszt ok. 10 euro. Jej cenę także ustala państwo, włącznie z jej refundacją. Cała machina finansowa jest więc przeogromna i bardzo opłacalna. Nie ma co sądzić, że szczepionka przeciw zachorowaniu na COVID-19 będzie tańsza. Ze względu na światową panikę można przypuszczać, że rządy będą skłonne do nieracjonalnych wydatków, tak jak miało to miejsce z aferą przy sprzedaży szczepionki na świńską grypę przez firmy farmaceutyczne w latach 2008-2009. 

Lekko licząc, gra toczy się o niebagatelną stawkę rzędu kilkudziesięciu miliardów euro (kilkaset miliardów złotych). Na tyle można oszacować potencjał rynku szczepionkowego przeciw koronawirusowi. 

Podobne artykuły
InformacjePolskaZdrowie

Mammobusy ruszyły w trasę po przerwie spowodowanej pandemią

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych – poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Ponad 300 nowych przypadków SARS-CoV-2. Nie żyje 12 zakażonych

309 nowych zakażeń koronawirusem odnotowuje w dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia. W związku z COVID-19 zmarło 12 kolejnych osób. Mamy 309 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (114)…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Przełomowe odkrycie! Pod koniec 2019 roku koronawirus był już w ściekach włoskich miast

Włoski instytut zdrowia poinformował o przełomowym odkryciu. Już w grudniu 2019 roku w wodach ściekowych w Mediolanie i Turynie znajdowały się ślady koronawirusa – czyli kilka miesięcy przed oficjalnym wybuchem epidemii we Włoszech. W obu…
Zobacz więcej