InformacjeŚwiat

Tytuł szlachecki dla dzielnego weterana ? 99-letni Tom Moore 100 razy okrążył swój ogródek, żeby zebrać 23 mln. funtów dla służby zdrowia.

Tom Moore 99-letni weteran z Wielkiej Brytanii

Kilkaset tysięcy osób podpisało w Wielkiej Brytanii petycję, by królowa dała tytuł szlachecki Tomowi Moore’wi. 99 -letniemu weteranowi, który zebrał już ponad 23 mln funtów na służbę zdrowia chodząc ze swoim balkonikiem. “Tacy ludzie przywracają wiarę w ludzkość” – napisał na Twitterze Wiktor Świetlik.

Petycje podpisało już 400 tysięcy osób. Na wiadomość o tym, że mógłby dostać tytuł szlachecki, bohaterski staruszek powiedział – „Byłbym absolutnie zdumiony, uważam za niewiarygodne, że tak się stanie, nigdy nie spodziewałem się czegoś takiego”.

Wczoraj (16 kwietnia) weteran II wojny światowej, poruszający się za pomocą balkonika, ukończył wyzwanie pokonania 100 okrążeń swojego ogrodu. To miało być 100 okrążeń na setne urodziny, które przypadają 30 kwietnia. Zadanie więc ukończył wcześniej niż zamierzał, ale obiecał, że będzie chodził, dopóki datki nie przestaną płynąć.

Przypomnijmy, kapitan Tom Moore z miejscowości Marson Morataine w hrabstwie Bedfordshire w środkowej Anglii porusza się przy pomocy chodzika na kółkach. 99-latek chcąc wesprzeć brytyjską służbę zdrowia w walce z pandemią koronawirusa, zorganizował nietypową akcję. Weteran postanowił zrobić 100 okrążeń wokół swojego ogródka. Zadanie rozłożył na 10 dni, ponieważ zrobienie 10 liczących blisko 25 metrów okrążeń jest dla niego sporym wysiłkiem. Początkowo chciał uzbierać 1000 funtów, ale nie spodziewał się, że o jego wyczynie będą mówić wszyscy a pieniądze popłyną z całego świata. Dzielny weteran zebrał już 23 mln. funtów.

Zgromadzone środki zostaną wydane na pakiety dla pracowników służby zdrowia, wyposażenie pokoi, w których odpoczywają lekarze i pielęgniarki czy sprzęt, który umożliwi chorym na COVID-19 kontakt z rodziną.

Teraz ludzie w całym kraju chcą by Toma, pochodzącego z Yorkshire, umieścić na liście kandydatów do tytułu szlacheckiego, które będą przyznawane z okazji oficjalnych urodzin królowej w czerwcu. Na apelację odpowiedział już brytyjski premier Boris Johnson, który oświadczył, że będzie „szukał sposobów na uhonorowanie dzielnego weterana i jego bohaterskich wysiłków”.

Rodzina Toma Moora powiedział, że kampania wzbudziła zainteresowanie z tak odległych miejsc, jak Stany Zjednoczone, Francja i Australia. Zięć Colin Ingram dodał, że dzięki zebraniu pieniędzy na służbę zdrowia Moore zyskał nowe życie. Powiedział dziennikarzom: „Wychodzi rano i to uwielbia”. W ostatnim dniu swojego wyzwania kapitan otrzymał straż honorową od żołnierzy z pierwszego batalionu pułku Yorkshire.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej