InformacjeŚwiat

Tytuł szlachecki dla dzielnego weterana ? 99-letni Tom Moore 100 razy okrążył swój ogródek, żeby zebrać 23 mln. funtów dla służby zdrowia.

Tom Moore 99-letni weteran z Wielkiej Brytanii

Kilkaset tysięcy osób podpisało w Wielkiej Brytanii petycję, by królowa dała tytuł szlachecki Tomowi Moore’wi. 99 -letniemu weteranowi, który zebrał już ponad 23 mln funtów na służbę zdrowia chodząc ze swoim balkonikiem. “Tacy ludzie przywracają wiarę w ludzkość” – napisał na Twitterze Wiktor Świetlik.

Petycje podpisało już 400 tysięcy osób. Na wiadomość o tym, że mógłby dostać tytuł szlachecki, bohaterski staruszek powiedział – „Byłbym absolutnie zdumiony, uważam za niewiarygodne, że tak się stanie, nigdy nie spodziewałem się czegoś takiego”.

Wczoraj (16 kwietnia) weteran II wojny światowej, poruszający się za pomocą balkonika, ukończył wyzwanie pokonania 100 okrążeń swojego ogrodu. To miało być 100 okrążeń na setne urodziny, które przypadają 30 kwietnia. Zadanie więc ukończył wcześniej niż zamierzał, ale obiecał, że będzie chodził, dopóki datki nie przestaną płynąć.

Przypomnijmy, kapitan Tom Moore z miejscowości Marson Morataine w hrabstwie Bedfordshire w środkowej Anglii porusza się przy pomocy chodzika na kółkach. 99-latek chcąc wesprzeć brytyjską służbę zdrowia w walce z pandemią koronawirusa, zorganizował nietypową akcję. Weteran postanowił zrobić 100 okrążeń wokół swojego ogródka. Zadanie rozłożył na 10 dni, ponieważ zrobienie 10 liczących blisko 25 metrów okrążeń jest dla niego sporym wysiłkiem. Początkowo chciał uzbierać 1000 funtów, ale nie spodziewał się, że o jego wyczynie będą mówić wszyscy a pieniądze popłyną z całego świata. Dzielny weteran zebrał już 23 mln. funtów.

Zgromadzone środki zostaną wydane na pakiety dla pracowników służby zdrowia, wyposażenie pokoi, w których odpoczywają lekarze i pielęgniarki czy sprzęt, który umożliwi chorym na COVID-19 kontakt z rodziną.

Teraz ludzie w całym kraju chcą by Toma, pochodzącego z Yorkshire, umieścić na liście kandydatów do tytułu szlacheckiego, które będą przyznawane z okazji oficjalnych urodzin królowej w czerwcu. Na apelację odpowiedział już brytyjski premier Boris Johnson, który oświadczył, że będzie „szukał sposobów na uhonorowanie dzielnego weterana i jego bohaterskich wysiłków”.

Rodzina Toma Moora powiedział, że kampania wzbudziła zainteresowanie z tak odległych miejsc, jak Stany Zjednoczone, Francja i Australia. Zięć Colin Ingram dodał, że dzięki zebraniu pieniędzy na służbę zdrowia Moore zyskał nowe życie. Powiedział dziennikarzom: „Wychodzi rano i to uwielbia”. W ostatnim dniu swojego wyzwania kapitan otrzymał straż honorową od żołnierzy z pierwszego batalionu pułku Yorkshire.

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej