GospodarkaŚwiat

Ujemne ceny na kontrakty ropy na giełdach! Co zrobi Rosja?

Na międzynarodowych rynkach po raz pierwszy w historii doszło do niebywałej sytuacji: ceny ropy spadły o 300 proc. a za kontrakty płacono ceny… ujemne! W szczytowym momencie za majowe kontrakty płacono blisko – 40 dolarów za baryłkę! Taka sytuacja nie miała prawa się wydarzyć, jednak koronawirus wywrócił świat do góry nogami. 

Powód takie stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze światowe gospodarki są zamknięte, przez co drastycznie zredukował się popyt na paliwa i to we wszystkich sektorach: prywatnym, transportowym czy lotniczym. Obecnie ropy na rynku jest tak dużo, że nie ma już jej gdzie magazynować. Producenci są gotowi, aby się jej pozbyć za wszelką cenę, czyli de facto płacić za jej składowanie. Analitycy sugerują, że za dwa tygodnie wyczerpią się już możliwości gromadzenia surowca w USA. 

Po drugie sytuacja na rynku ropy naftowej jest determinowana wojną cenową między Arabią Saudyjską a Rosją. Saudyjczycy postanowili wykończyć Rosjan zalewając rynki tanim surowcem. Mimo, że 12 kwietnia kartel OPEC zawarł porozumienie o ograniczeniu wydobycia, ropy i tak było na rynku zbyt wiele i to nie uchroniło kontraktów przed zjazdem w dół. 

Po trzecie negocjacje utrudniają nieporozumienia między Dalekim Wschodem, Rosja a Meksykiem, gdzie każdy ma odmienne interesy. Nawet wspólne uzgodnienie ograniczenia wydobycia aż o 10 proc. nie przyniosło spodziewanych rezultatów, skoro globalny popyt na surowiec skurczył się o 1/3. 

Teraz pozostaje otwarte pytanie: co zrobi Rosja? Rosyjski budżet niemal w całości jest uzależniony od sprzedaży surowców naturalnych. Warto przypomnieć, że tąpnięcie w mniejszej skali doprowadziło w latach 90. do upadku ZSRR. Obecna sytuacja może sparaliżować kraj, który prowadzi agresywną politykę międzynarodową, a znalazł się w sytuacji, gdy dziura w budżecie stawia pod znakiem zapytania wypłatę świadczeń emerytom i pensji urzędnikom. 

Rosja obrywa także przez koronawirusa. Dziennie przybywa tam oficjalnie kilka tysięcy chorych, choć z pewnością jest ich dużo, dużo więcej. Moskwa praktycznie stoi sparaliżowana. Nieoficjalnie mówi się, że Władimir Putin dał oligarchom zielone światło dla sprzedaży rezerw złota, co ma uchronić państwo przed całkowitą zapaścią. 

Źródło: CNBC, polsatnews.pl, tvn24.pl 

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Bill Cosby odsiaduje wyrok za molestowanie i napaść. Jego żona twierdzi, że skazano go... przez rasizm

Żona skazanego za napaść i molestowanie seksualne komika Billa Cosby’ego – Camille wciąż nie wierzy w winę męża. Podczas gdy 82-latek od dwóch lat przebywa w więzieniu, kobieta teraz zarzuca ruchowi #MeToo rasizm i twierdzi, że aktor…
Zobacz więcej