InformacjeŚwiat

Ukraina coraz bliżej NATO

Źródło: NATO

Rada Północnoatlantycka uznała Ukrainę za partnera zwiększonych możliwości. Status ten jest częścią Inicjatywy NATO na rzecz partnerstwa międzyoperacyjnego, która ma na celu utrzymanie i pogłębienie współpracy między sojusznikami i partnerami, którzy wnieśli znaczący wkład w operacje i misje kierowane przez NATO.

Jako partner NATO Ukraina zapewniła żołnierzy do operacji Sojuszu, w tym w Afganistanie i Kosowie, a także do Sił Odpowiedzi NATO i ćwiczeń NATO. Sojusznicy wysoko oceniają ten znaczący wkład, który świadczy o zaangażowaniu Ukrainy w bezpieczeństwo euroatlantyckie – czytamy w oficjalnym komunikacie.

„Ta decyzja uznaje silny wkład Ukrainy w misje NATO i świadczy o stałym zaangażowaniu Sojuszu w partnerstwa pomimo pandemii COVID-19”, powiedziała rzeczniczka NATO Oana Lungescu.

Ukraina jest obecnie jednym z sześciu partnerów Enhanced Opportunities, obok Australii, Finlandii, Gruzji, Jordanii i Szwecji. Każdy z partnerów ma zindywidualizowane stosunki z NATO, oparte na obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Status Ukrainy jako partnera zwiększonych możliwości nie przesądza o żadnych decyzjach dotyczących członkostwa w NATO. Sojusznicy NATO nadal zachęcają i wspierają Ukrainę w jej wysiłkach reformatorskich, w tym w sektorze bezpieczeństwa i obrony, w odniesieniu do kontroli cywilnej i nadzoru demokratycznego oraz walki z korupcją – uważają urzędnicy Sojuszu.

Źródło: nato.int

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej