Kultura

Ulubiona piosenka papieża Jana Pawła II w hicie Netfixa “Dom z papieru”. Ten serial warto zobaczyć.

Dom z papieru, zwiastun 4 sezonu. Netflix

Nie chcę spojlerować, ale kiedy usłyszeliśmy z mężem, że bohaterowie ulubionego serialu na świecie i hitu Netflixa “Dom z papieru” śpiewają “Barkę” …to mieliśmy ciarki na ciele. W serwisie filmowym od 3 kwietnia można oglądać najnowszą, czwartą z kolei serię filmu, który zawojował glob.

„Dom z papieru” fanom kojarzył się zwykle z pieśnią włoskich partyzantów „Bella Ciao”. Teraz widzowie nucą też „Barkę”, bo ulubiona melodia papieża Jana Pawła II wybrzmiała w jednej ze scen, właśnie najnowszego, czwartego sezonu głośnego serialu. A „Barkę” zna chyba każdy Polak. Znamy melodie i te słowa :

Pan kiedyś stanął nad brzegiem,
Szukał ludzi gotowych pójść za Nim;
By łowić serca
Słów Bożych prawdą.
Ref.: O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś,
Twoje usta dziś wyrzekły me imię.
Swoją barkę pozostawiam na brzegu,
Razem z Tobą nowy zacznę dziś łów.

Poruszające, zwłaszcza razem z prostą ale niezwykle piękną i wzruszającą melodią. Oczywiscie w serial,u pojawia sie oryginalna, hiszpańska wersja tej religijnej pieśni. Bo tak naprawdę oryginalny tytuł utworu to „Pescador de hombres”. W 974 roku napisał ją jeden z hiszpańskich księży. W tym samym roku polskie słowa napisał salezjanin ks. Stanisław Szmidt, zainspirowany pieśnią, którą do naszego kraju przywiózł jeden z jego braci zakonnych.

Barka” była ulubioną pieśnią Jana Pawła II i często wybrzmiewała podczas jego odwiedzin w Polsce. Jak mówił papież w Krakowie w 2002 roku – Chcę powiedzieć na zakończenie, że właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią, z oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła. I ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te Błonia pod Kopiec Kościuszki…”

Tym ciekawiej ten czwarty sezon “Domu z papieru” zapowiada się dla Polaków. Zwłaszcza, że aktorzy śpiewają pieśń w niezwykle przejmujący sposób.

Serial “Dom z papieru” został wyprodukowany na zlecenie hiszpańskiej telewizji Antena 3. Jego twórcą jest Alex Pina, który zrealizował takie serie jakie: “Rodzina Serrano”, “Statek” czy “Uwięzione”. Premiera “Domu z papieru” w Hiszpanii odbyła się 2 maja 2017 roku. Późną jesienią tego samego roku produkcja trafiła na platformę Netflix i stała się ogólnoświatowym hitem. Jest najczęściej oglądanym nieanglojęzycznym serialem na platformie Netflix.

Serial opowiada o grupie osób o różnych umiejętnościach, których rekrutuje tajemniczy człowiek ukrywający się pod pseudonimem Profesor. Celem jest dokonanie skoku stulecia – napadu na hiszpańską mennicę. Plan Profesora był genialny – chodziło nie o to, by ukraść gotowe pieniądze, ale by je nowiutkie i bez znanych policji oznaczeń, wydrukować. Hasłem reklamowym dwóch pierwszych części było „Pierwszy miliard trzeba sobie wydrukować”, motto trzeciej brzmiało „Tym razem nie chodzi o pieniądze, tym razem chodzi o rodzinę”. W trzeciej odsłonie serii bohaterowie powrócili po tym, jak jeden z nich znalazł się w niebezpieczeństwie. Ponownie dokonali napadu, jednak tym razem celem stał się Narodowy Bank Hiszpanii. Czerwone kombinezony, w których występują bohaterowie serialu i maski z podobizną Salvadora Dali, pod którymi ukrywają twarz, stały się symbolami pop-kultury.

Źródło: Netflix

Podobne artykuły
Kultura

Po kwarantannie w Miami, chce do domu. "Pandemia otworzyła mi oczy, zostaję w Polsce na stałe"

Sandra Kubicka spędzała kwarantannę w Stanach Zjednoczonych. Tłumaczy, że był to dla niej bardzo trudny czas. Wielotygodniowa separacja i brak możliwości bezpośredniego kontaktu z najbliższymi wywoływały w niej smutek. Sandra Kubicka miała jednak…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Patryk Vega pokazał zwiastun swojego najnowszego filmu „Pętla”.

Film “Pętla” zainspirowany został tzw. aferą podkarpacką, czyli tysiącami kompromitujących nagrań zudziałem biznesmenów ipolityków, zarejestrowanych wsieci agencji towarzyskich. Wprodukcji zagrali: Antoni…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Polacy zakochali się w serialach. Wzrosła popularność serwisów streamingowych

Ponad połowa Polaków subskrybuje, głównie filmy i seriale. Już 56 proc. Polek i Polaków korzysta z internetowych usług subskrypcyjnych – wynika z badania Blue Media “Finanse w czasie epidemii”. Platformy oferujące dostęp do filmów…
Zobacz więcej