InformacjeŚwiat

USA dopuszczają lek na ebolę do leczenia koronawirusa.

Koronawirus, Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na awaryjne stosowanie remdesiviru, leku przeciw eboli, do leczenia koronawirusa. Zezwolenie oznacza, że ​​lek przeciwwirusowy może być teraz stosowany u osób hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu Covid-19.

Ostatnie badanie kliniczne wykazało, że lek pomógł skrócić czas rekonwalescencji osobom poważnie chorym. Nie poprawiło to jednak znacząco statystyk przeżycia. — Dane pokazują, że ma wyraźny, znaczący, pozytywny wpływ na chorobę – powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Stanach Zjednoczonych Anthony Fauci. W przeprowadzonym badaniu zaobserwowano, że skrócił się czas powrotu do zdrowia niektórych pacjentów.

Remdesivir to lek amerykańskiej firmy Gilead, który jest testowany w wielu krajach na świecie w leczeniu pacjentów z COVID-19. Eksperymentalnie podawany jest dopiero u pacjentów w cięższym stanie. Został stworzony do walki z wirusem ebola.

Dane, na które powołuje się dyrektor instytutu Anthony Fauci, pochodzą ze wstępnego badania, w którym wzięło udział 1090 pacjentów z różnych krajów. Otrzymywali oni remdesivir lub placebo.

Lek skrócił czas powrotu do zdrowia pacjentów chorych na COVID-19 z 15 do 11 dni. Osoby przyjmujące lek miały również większą szansę na przeżycie. W tej grupie śmiertelność oszacowano na 8 procent, a wśród pacjentów otrzymujących placebo – na 11,6 proc.

Eksperci ostrzegają, że lek – pierwotnie opracowany w celu leczenia Eboli i produkowany przez firmę farmaceutyczną Gilead w Kalifornii – nie powinien być postrzegany jako „magiczny środek” dla zarażonych koronawirusem. Lek zaburza genom wirusa, zaburzając jego zdolność do replikacji.

Źródło: BBC News

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej