Duchowość

W Bolesławcu odnaleziono relikwie męczennika z Wuhan! Wierni modlą się za jego wstawiennictwem o ustanie pandemii.

Źródło: Internet

Sensacyjnego odkrycia dokonano w bazylice maryjnej. Chodzi o św. Jana Gabriela Perboyre (1802-1840), lazarystę, misjonarzem zgromadzenia misjonarzy, założonego przez św. Wincentego a Paulo. Posługiwał w chińskim Wuhan (tam gdzie wybuchła pandemia koronawirusa) i został powieszony przez tamtejsze władze. 

Relikwie odnalazł wikariusz ks. Damian Konieczny w październiku ubiegłego roku.

– Przygotowując się do uroczystości wszystkich świętych postanowiliśmy wystawić wszystkie relikwie, jakie mamy w bazylice. W sejfie znajdował się także relikwiarz, którego nie mogliśmy zidentyfikować – mówi ks. Damian.

Na niewielkim relikwiarzu w kształcie krzyża odczytano nazwisko: Perboyre. – Zidentyfikowaliśmy tę postać dzięki powiększeniu tego napisu. Wtedy też zacząłem szukać informacji dotyczących tej postaci – dodaje ks. Konieczny. 

Od kwietnia w parafii trwają wieczorne modlitwy o 20.30 w intencji ustania epidemii koronawirusa. – W czasie, kiedy trwa walka z epidemią, której ofiary umierają najczęściej z powodu problemów z oddychaniem, postanowiliśmy modlić się za wstawiennictwem świętego męczennika z Wuhan o ratunek dla nas wszystkich, zwłaszcza dla osób zakażonych – zaznacza ks. Jarosiewicz.

Fot. Relikwiarz Męczennika z Wuhan

Jan Gabriela Perboyre urodził się 6 stycznia 1802 r. w Puech de Montgesty (Francja) w rodzinie, z której pochodziło trzech misjonarzy, dwie siostry miłosierdzia i jedna karmelitanka. 

W 1818 r. wstąpił do Zgromadzenia Misji. Jan Gabriel otrzymał święcenia kapłańskie 23 września 1826 r. w kaplicy sióstr miłosierdzia w Paryżu. Parę dni wcześniej pisał do rodziny: “Wkrótce Pan nałoży na mnie jarzmo kapłaństwa. Ten dzień będzie najważniejszy moim życiu”. Do Wuhan wyruszył w1835 r. Rok czasu zajęła mu podróż oraz nauka języka chińskiego. Przez trzy następne lata (1836-1839) głosił Ewangelię ubogim. Odwiedzał wspólnoty chrześcijańskie w Henan i w Hubei. Cały czas musiał się ukrywać przed władzami, bo za głoszenie Chrystusa groziła kara śmierci. Tak się też stało. 

Jego misja zakończyła się 16 września 1839 r. Zdradzony przez chrześcijanina-apostatę, Jan Gabriel został aresztowany. Przetrzymywano go w więzieniach w Gucheng, w Xiangfan i w Wuhan. Był dręczony i torturowany. Nie zdradził nikogo.Nakłaniano go do podeptania krzyża na znak odstępstwa od chrześcijaństwa. Powiedział wtedy: “Wolę ponieść śmierć, niż zaprzeć się wiary”. Został skazany na śmierć. Po zatwierdzeniu wyroku przez cesarza, 11 września 1840 r. wyprowadzono go wraz z innymi skazanymi na wzgórze zwane „Czerwoną Górą” i odartego z szat powieszono na szubienicy w kształcie krzyża. 

Papież Leon XIII w 1889 r. zaliczył Jana Gabriela w poczet błogosławionych, a Jan Paweł II dnia 2 czerwca 1996 r. w poczet świętych. Jego liturgiczne wspomnienie wyznaczono na 11 września.

Źródło: mysyjne.pl 

Podobne artykuły
Anty-COVID 19Duchowość

Specjalny fundusz dla misjonarzy z Polski. Pomoże w walce z COVID-19

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur utworzył specjalny fundusz pomocowy dla misjonarzy z Polski na walkę z COVID-19. Zebrano już 500 tys. zł, które przekazano do 70 parafii na zakup lekarstw, żywności dla najbardziej potrzebujących…
Zobacz więcej
DuchowośćKościół

Ośmiolatka trafi na ołtarze? Stolica Apostolska wydała "nihil obstat"

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała „nihil obstat” dla rozpoczęcia procesu wyniesienia na ołtarze niezwykłej francuskiej ośmiolatki Anne-Gabrielle Caron, która zmarła wskutek choroby nowotworowej i pomimo młodego wieku, odznaczała się…
Zobacz więcej
Duchowość

Myrna Nazzour – mistyczka obdarzona łaską stygmatów

Myrna Nazzour to jedna z największych obecnie żyjących mistyczek Kościoła Katolickiego, a znaki jakich Bóg dokonuje za jej pośrednictwem są dowodem tego, że cuda oraz uzdrowienia nie są jedynie wydarzeniami ze Starego Testamentu, ale także…
Zobacz więcej