Świat

W Brazylii liczba zgonów rośnie w zatrważającym tempie. To tragedia humanitarna a władza mówi -„wszystko się ułoży”.

Masowe kopanie grobów w Brazylii, Twitter, CNN

– Wszyscy, którzy obserwowali sytuację w Brazylii, widzieli jak liczba zakażonych rośnie dzień po dniu, tydzień po tygodniu – powiedziała Anya Prusa, z Woodrow Wilson Center’s Brazil Institute w Waszyngtonie. – To prawdziwa tragedia humanitarna – dodała.

Służby nie nadążają z chowaniem zmarłych. W pobliżu dużych miast koparki wykopują rzędy grobów, w których pospiesznie chowa się ofiary koronawirusa. Rodziny nie mogą pożegnać zmarłych bliskich, a liczba zgonów rośnie w zatrważającym tempie.

W niedzielę prezydent Donald Trump ogłosił zakaz wjazdu do USA każdej osobie, która przebywała w Brazylii w ciągu 14 dni bezpośrednio przed przybyciem. „Ustaliłem, że w interesie Stanów Zjednoczonych jest podjęcie działań w celu ograniczenia i zawieszenia wjazdu do Stanów Zjednoczonych, zarówno imigrantów jak i osób niebędących imigrantami, wszystkich cudzoziemców, którzy byli fizycznie obecni w Federacyjnej Republice Brazylii w ciągu 14 dni przed ich wjazdem lub próbą wjazdu do Stanów Zjednoczonych ” – czytamy w komunikacie Białego Domu.

Ma to na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Według danych z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w niedzielę wieczorem w Brazylii odnotowano ponad 347 000 potwierdzonych przypadków koronawirusa, co czyni Brazylię drugim na świecie krajem pod względem liczby chorych. Jak dodał sekretarz prasowy Białego Domu Kayleigh McEnany. „Te nowe ograniczenia nie dotyczą przepływu handlu między Stanami Zjednoczonymi a Brazylią”.

Kryzys w Brazylii pogłębia się, a liczba zgonów wciąż rośnie. Tymczasem prezydent Jair Bolsonaro wezwał firmy do ponownego otwarcia. Obostrzenia to “histeria” i należy pozwolić ludziom wrócić do pracy – mówi. Przeciwstawia się także wielu gubernatorom, którzy kładą nacisk na zachowanie dystansu społecznego w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się choroby. Przemawiając na wiecu w niedzielę, szef bezpieczeństwa rządu Brazylii Augusto Heleno powiedział, że „wszystko się ułoży”.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro od początku bagatelizował zalecenia WHO związane z pandemią. Populistyczny polityk uważa, że gospodarka nie może pozwolić sobie na zastój spowodowany izolacją kraju, dlatego walczy nie tylko ze Światową Organizacją Zdrowia, ale również z własnymi ministrami. – Kryzys gospodarczy zabija bardziej niż epidemia – mówił, kiedy wyrzucał z rządu ministra zdrowia Luia Mandettę. Jego następca, Nelson Teich, wytrzymał na stanowisku niecały miesiąc – jego również Bolsonaro pozbył się z rządu, oskarżając o “zabijanie złotej kury, jaką jest brazylijska gospodarka”.

Mieszkająca z dala od szpitali rdzenna ludność Brazylii umiera w zastraszającym tempie – informuje CNN. Liczba ofiar śmiertelnych jest dwukrotnie większa niż w pozostałej części populacji Brazylii – donosi stacja telewizyjna.

“Washington Post” opisuje, że w przeciwieństwie do państw rozwiniętych, w niektórych krajach Globalnego Południa – w tym w Brazylii – wirus zabija także bardzo wielu młodszych ludzi. W kraju 15 proc. ofiar COVID-19 to osoby poniżej 50. roku życia. To odsetek jest dziesięciokrotnie wyższy niż we Włoszech lub Hiszpanii. W regionie Rio De Janeiro 2/3 hospitalizowanych to osoby poniżej 49. roku życia. 

Eksperci wiążą to m.in. z większym ubóstwem, nierównościami, gorszym systemem opieki i poziomem zdrowia publicznego. 

Źródło: CNN, Washington Post, Onet.

Podobne artykuły
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej