GospodarkaInformacje

W czasach pandemii wzrosło znaczenie nowoczesnych technologii

Konieczność izolacji ludzi spowodowała, że spora część życia gospodarczego przeniosła się do sieci. Wzrosło znaczenie pracy zdalnej, a także handlu internetowego. Nie byłoby to możliwe bez stosowania nowoczesnej technologii. 

Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z punktu widzenia przedsiębiorców, nowe technologie w komunikowaniu się, handel internetowy oraz możliwość przechowywania danych w tzw. chmurze, nabrały dodatkowego znaczenia. Stały się nie tylko narzędziem optymalizacji i rozwoju, ale wręcz zasobem koniecznym, by w obecnych warunkach móc w miarę sprawnie prowadzić biznes.

W okresie pandemii można zaobserwować szczególne zainteresowanie przedsiębiorstw rozwiązaniami wykorzystywanymi do pracy zdalnej. Według badań przeprowadzonych przez firmę rekrutacyjną i outsourcingową Devire w marcu 2020 r. na próbie 2,5 tys. polskich przedsiębiorstw, po wybuchu pandemii COVID-19 na pracę zdalną zdecydowało się 67 proc. firm, które dotychczas jej nie stosowały. W największym stopniu wykorzystują ją  sektory: nieruchomości (92 proc. badanych przedsiębiorstw tej branży), IT i telekomunikacja (86 proc.), usługi dla biznesu (84 proc.) oraz centra usług wspólnych (SSC/BPO) (80 proc.).  Z kolei branżami, w których praca zdalna nie została zastosowana w szerokim zakresie, są handel, administracja publiczna, transport, spedycja i logistyka oraz motoryzacja i lotnictwo. Główną barierą jej wprowadzania dla 1/3 firm okazał się brak sprzętu elektronicznego (np. laptopów) a w 1/10 brak wiary u kierownictwa, że firma może w ten sposób funkcjonować sprawnie.

Jak podkreślono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, obecna sytuacja gospodarcza związana z COVID-19 stała się motorem wzrostu handlu internetowego, w tym sprzedaży artykułów codziennego zapotrzebowania. Potwierdzają to  badania opinii publicznej.  Według danych GfK Polonia, zakupy internetowe artykułów żywnościowych w Polsce w 2019 r. stanowiły zaledwie 1 proc. wydatków gospodarstw domowych. Tymczasem w okresie styczeń-luty 2020 r. gospodarstwa dokonując zakupów online, w tym żywności, wydały aż o 21 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei z badania Mobile Institute wynika, że aż 38 proc. ankietowanych zakupy na czas kwarantanny zrobiło w sieci. Widać też wzrost zainteresowania uruchamianiem nowych sklepów. Dotąd w wielu sferach gospodarki e-handel traktowany był jedynie jako dodatek do tradycyjnego kanału dystrybucji. Teraz, w związku z obawami konsumentów przed wychodzeniem z domu, kanał online staje się dla wielu osób głównym sposobem robienia zakupów. Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego, to, dziś nieco wymuszone, przejście na zakupy internetowe prawdopodobnie spowoduje przyśpieszenie wzrostu kategorii zakupów online kosztem tradycyjnych kanałów dystrybucji.

Nowe , niejako wymuszone  przez pandemię , formy działalności przedsiębiorstw nie mogłyby się jednak rozwijać bez stosowania  bez  stosowania  nowoczesnymi technologii. Na szczęście, jak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego, polskie firmy są dosyć dobrze przygotowane   do funkcjonowania w nowej, nieplanowanej rzeczywistości.  Z przebadanych w ub. r. ponad  1000  przedsiębiorstw tylko 5 proc. z nich nie dysponowało zasobami związanymi z nowoczesnymi technologiami.

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej