PolskaPomagamy

W czasie epidemii pamiętamy o bohaterach. Ruszyła pomoc Powstańcom Warszawskim. Dostają obiady, paczki i życzenia wielkanocne.

fot. materiały prasowe

Pomoc bohaterom ruszyła prawie natychmiast po ogłoszeniu w Polsce stanu epidemii.  Dwa tygodnie temu Stowarzyszenie Zachowania Pamięci zainicjowało w Warszawie akcję pomocy Weteranom Powstania Warszawskiego „Obiady dla Bohaterów”.

Aktywiści każdego dnia dostarczają obiady weteranom. Stołeczne lokale gastronomiczne, które na czas epidemii zostały zamknięte, przyłączyły się do pomocy. Wydawanych jest blisko 300 posiłków każdego dnia.

– Nadszedł czas, w którym wspólnie możemy wyrazić naszą wdzięczność żyjącym Bohaterom. Otoczyć opieką podziękować, pomóc – mówią inicjatorzy ze Stowarzyszenia Zachowania Pamięci.

Posiłki dostarczane są do blisko 300 weteranów Armii Krajowej w Warszawie, Otwocku, Stargardzie Szczecińskim, na Warmii i Mazurach, a od przyszłego tygodnia również w kolejnych miastach w całej Polsce – czytamy na Facebooku na stronie Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich. – Do tego zabezpieczamy również ich bliskich i opiekunów oraz staramy się wszystkim dostarczyć środki ochronne : maseczki, rękawiczki oraz środki dezynfekujące – można przeczytać z kolei na stronie  https://zrzutka.pl/obiadydlabohaterow, gdzie zbierane są pieniądze na akcję.

Posiłki rozwożą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wolontariusze. Na samym dostarczaniu obiadów się nie kończy. 7 kwietnia 98 urodziny świętował pan Julian Wyszomirski ps. “Brzoza”, żołnierz września 1939 roku, jeden z ostatnich żyjących oficerów z Powstania Warszawskiego. Wolontariusze odwiedzili bohatera z kwiatami i z zachowaniem środków bezpieczeństwa odśpiewali “200 lat”! 

To nie wszystko. Ruszyła także akcja „Ochronna paczka dla Powstańca” organizowana w ramach kampanii BohaterOn.

W okresie świąt wielkanocnych blisko 1400 Powstańców Warszawskich z całej Polski oprócz tradycyjnej kartki z życzeniami i listu zawierającego informacje na temat bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa otrzyma, dzięki wsparciu PKN Orlen, środki ochrony osobistej.

Dodatkowo organizatorzy akcji uruchamiają specjalny numer telefonu, pod który Bohaterowie mogą zadzwonić, kiedy będą potrzebować pomocy lub poczują się samotni.

– Dotarły do nas sygnały, że spora część Powstańców samotnie spędzi Wielkanoc, dlatego znaleźliśmy sposób, aby za sprawą tak drobnego gestu, jakim jest uruchomienie telefonu ułatwić im uzyskanie pomocy i umilić ten trudny czas. Chcemy mieć pewność, że mają właściwą opiekę i czują się dobrze. Herbatka i ciastko mogą poczekać, ale rozmowa już nie! Jesteśmy dla nich – nie tylko w okresie sierpniowych rocznic – dodaje Agnieszka Łesiuk-Krajewska organizatorka akcji BohaterOn.

Akcję pomocy Powstańcom zorganizowała także warszawska dzielnica Białołęka, która już zawiozła 100 bohaterom  paczki wielkanocne . Powstańcy znaleźli w nich m.in. kawę, herbatę, soki, kruche ciasto a także paczkowane wędliny i sery z dłuższym terminem przydatności. Oczywiście nie mogło w nich zabraknąć akcentu świątecznego w postaci czekoladowego króliczka.

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej