PolskaPomagamy

W czasie epidemii pamiętamy o bohaterach. Ruszyła pomoc Powstańcom Warszawskim. Dostają obiady, paczki i życzenia wielkanocne.

fot. materiały prasowe

Pomoc bohaterom ruszyła prawie natychmiast po ogłoszeniu w Polsce stanu epidemii.  Dwa tygodnie temu Stowarzyszenie Zachowania Pamięci zainicjowało w Warszawie akcję pomocy Weteranom Powstania Warszawskiego „Obiady dla Bohaterów”.

Aktywiści każdego dnia dostarczają obiady weteranom. Stołeczne lokale gastronomiczne, które na czas epidemii zostały zamknięte, przyłączyły się do pomocy. Wydawanych jest blisko 300 posiłków każdego dnia.

– Nadszedł czas, w którym wspólnie możemy wyrazić naszą wdzięczność żyjącym Bohaterom. Otoczyć opieką podziękować, pomóc – mówią inicjatorzy ze Stowarzyszenia Zachowania Pamięci.

Posiłki dostarczane są do blisko 300 weteranów Armii Krajowej w Warszawie, Otwocku, Stargardzie Szczecińskim, na Warmii i Mazurach, a od przyszłego tygodnia również w kolejnych miastach w całej Polsce – czytamy na Facebooku na stronie Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich. – Do tego zabezpieczamy również ich bliskich i opiekunów oraz staramy się wszystkim dostarczyć środki ochronne : maseczki, rękawiczki oraz środki dezynfekujące – można przeczytać z kolei na stronie  https://zrzutka.pl/obiadydlabohaterow, gdzie zbierane są pieniądze na akcję.

Posiłki rozwożą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wolontariusze. Na samym dostarczaniu obiadów się nie kończy. 7 kwietnia 98 urodziny świętował pan Julian Wyszomirski ps. “Brzoza”, żołnierz września 1939 roku, jeden z ostatnich żyjących oficerów z Powstania Warszawskiego. Wolontariusze odwiedzili bohatera z kwiatami i z zachowaniem środków bezpieczeństwa odśpiewali “200 lat”! 

To nie wszystko. Ruszyła także akcja „Ochronna paczka dla Powstańca” organizowana w ramach kampanii BohaterOn.

W okresie świąt wielkanocnych blisko 1400 Powstańców Warszawskich z całej Polski oprócz tradycyjnej kartki z życzeniami i listu zawierającego informacje na temat bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa otrzyma, dzięki wsparciu PKN Orlen, środki ochrony osobistej.

Dodatkowo organizatorzy akcji uruchamiają specjalny numer telefonu, pod który Bohaterowie mogą zadzwonić, kiedy będą potrzebować pomocy lub poczują się samotni.

– Dotarły do nas sygnały, że spora część Powstańców samotnie spędzi Wielkanoc, dlatego znaleźliśmy sposób, aby za sprawą tak drobnego gestu, jakim jest uruchomienie telefonu ułatwić im uzyskanie pomocy i umilić ten trudny czas. Chcemy mieć pewność, że mają właściwą opiekę i czują się dobrze. Herbatka i ciastko mogą poczekać, ale rozmowa już nie! Jesteśmy dla nich – nie tylko w okresie sierpniowych rocznic – dodaje Agnieszka Łesiuk-Krajewska organizatorka akcji BohaterOn.

Akcję pomocy Powstańcom zorganizowała także warszawska dzielnica Białołęka, która już zawiozła 100 bohaterom  paczki wielkanocne . Powstańcy znaleźli w nich m.in. kawę, herbatę, soki, kruche ciasto a także paczkowane wędliny i sery z dłuższym terminem przydatności. Oczywiście nie mogło w nich zabraknąć akcentu świątecznego w postaci czekoladowego króliczka.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej