GospodarkaInformacje

W galeriach handlowych ruch jak przed pandemią!

Źródło: Internet

Efekty odmrażania gospodarki już są widoczne: klienci wrócili  do centrów  handlowych.

Po odmrożeniu działalności  galerii handlowych klienci zaczęli z powrotem robić zakupy w sklepach stacjonarnych. A jak wynika z badań Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH), już w pierwszym okresie reaktywacji działalności galerii (w drugim etapie odmrażania gospodarki, który rozpoczął się 4 maja) tzw.  odwiedzalność   okazała się znacznie wyższa niż prognozowano. W  porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku kształtowała  się – w zależności od dnia – na poziomie od 53 do 68 proc.

Natomiast  po 18 maja, w pierwszym tygodniu po otwarciu stref gastronomicznych, beauty i rozrywkowych, średnia odwiedzalność  przekroczyła  70 proc. i zależnie od dnia wahała się między 73 proc. a 79 proc. Podobne wyniki zanotowano w ostatnim tygodniu maja. Jednak prawdziwy “boom” odnotowano  w przeddzień Dnia Matki (25 maja) – średnia odwiedzalność wyniosła aż 93 proc. poziomu z  2019 r. Jak zaznacza PRCH, dane te  pochodzą z niemal 90 obiektów handlowo-usługowych w całej Polsce, stanowiących 25 proc. całości polskiego rynku.

Według ekspertów PRCH, kluczową rolę w procesie reaktywacji gospodarki odgrywa dbałość o bezpieczeństwo klientów i pracowników, co wiąże się z utrzymywaniem ścisłego rygoru  sanitarnego. Z prowadzonych badań  wynika,  że aż 81 proc. konsumentów czuje się bezpiecznie podczas robienia zakupów w obiektach handlowych, co świadczy o wzorowych przygotowaniach branży do ponownych otwarć.

Z drugiej strony, jak wynika z analiz firmy doradczej JLL, koronairus zmienił trochę zwyczaje zakupowe. Przed pandemią klienci szczególnie cenili  sobie miejsca z rozwiniętą ofertą gastronomiczną i rozrywkową. Obecnie na popularności zyskały mniejsze obiekty  bez rozwiniętych części wspólnych i stref food court, stwarzające poczucie większego bezpieczeństwa. Dlatego najmniejszy spadek liczby klientów w porównaniu z okresem sprzed pandemii notują  outlety (centra wyprzedażowe) oraz centra convenience, czyli przeznaczone do robienia wygodnych zakupów. 

Według szacunków firmy JLL, po otwarciu outletów wróciło do nich średnio nawet ponad 80 proc.  klientów, porównując wskaźniki odwiedzalności do analogicznego okresu z ubiegłego roku. Jeszcze wyższą frekwencję można obserwować w obiektach typu convenience, parkach handlowych czy lokalnych centrach handlowych, gdzie odwiedzalność jest zbliżona do poziomu sprzed pandemii. 

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej