InformacjeŚwiat

W Moskwie pandemia, a rosyjskie wojska atakują w Libii.

Flaga Libii, źródło: Internet

Ponad tysiąc najemników rosyjskiej prywatnej kompanii wojskowej Wagner może wspierać ofensywę dowódcy libijskiej armii narodowej, zbuntowanego generała Khalifa Haftara w Libii. Sprawą zajmuje się ONZ.

Grupa ekspertów wojskowych zidentyfikowała obecność najemników z oddziałów Wagner w Libii od października 2018 r. Agencja AFP zacytowała niepublikowany raport, który szacuje liczebność rosyjskiego wojska w przedziale od 800 do 1200 osób. 

Jak twierdzą autorzy publikacji, rosyjscy najemnicy zapewniają wsparcie techniczne w zakresie naprawy sprzętu wojskowego, biorą udział w operacjach wojskowych i w operacjach wywierania wpływu. Armia Haftara została wyposażona w samoloty Su-27, których nie można kupić bez zgody Kremla.

W Libii trwa wojna domowa. Głównymi stronami konfliktu są: Rząd Porozumienia Narodowego Faiza Saraja w Trypolisie, uznany przez ONZ, oraz tymczasowy gabinet Abdullaha Abdurrahmana at-Thani w Tobruku, który wspiera Haftar. 

Sam Haftar cieszy się poparciem Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu. Od wiosny 2019 r. Haftar próbuje przejąć władzę w stolicy, na razie bezskutecznie.

Źródło: svoboda.org

Podobne artykuły
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Pierwsza taka aplikacja na świecie. Pomoże niesłyszącym i słabosłyszącym wiernym

Effatha24 to pierwsza na świecie aplikacja mobilna służąca polskim chrześcijanom niesłyszącym i słabosłyszącym, posługującym się polskim językiem migowym lub też systemem języka migowego. Będzie ona źródłem wiedzy religijnej. &#8211…
Zobacz więcej