Zdrowie

W piątek trafiły do testów pierwsze polskie urządzenia Ventil do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora.

Ventil ( fot. materiały prasowe ITAM)

Aparaty o nazwie Ventil produkuje ŁUKASIEWICZ – Instytut Techniki i Aparatury Medycznej. Firma wyprodukowała już 100 urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Zajęło jej to niecałe trzy tygodnie. W piątek 10.04 pierwsza partia kilkunastu sztuk urządzenia opuściła Instytut i została wysłana do ośrodków medycznych na testy kliniczne. Pozostałe aparaty zostaną rozesłane do kolejnych placówek medycznych po Świętach Wielkanocnych.

Aparat Ventil opracował zespół naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN kierowany przez prof. Marka Darowskiego. Wynalazek ten pomoże w zwiększeniu liczby pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z dostępnych w Polsce respiratorów. Może mieć to szczególne znaczenie w leczeniu chorych na COVID-19. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Dziękuję naukowcom Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN oraz ŁUKASIEWICZ – ITAM za doskonałą współpracę, której owocem jest szybkie udostępnienie urządzenia Ventil do testów klinicznych. Wiele działań podejmowanych w ŁUKASIEWICZU na rzecz walki z SARS-CoV-2 jest odpowiedzią środowiska naukowego na zagrożenie związane z pandemią koronawirusa. To Tarcza Naukowa, która wspiera nas wszystkich w walce ze skutkami tej globalnej epidemii – powiedział Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ.

– Dalsza produkcja zależeć będzie od zamówień, przy czym wprowadzanie ich na rynek poza badaniami klinicznymi może rozpocząć się po uzyskaniu certyfikatu, które – jak szacujemy – może mieć miejsce na początku maja – mówi Janusz Wróbel, dyrektor ŁUKASIEWICZ-ITAM.

Źródło: https://lukasiewicz.gov.pl/

Podobne artykuły
InformacjePolskaZdrowie

Mammobusy ruszyły w trasę po przerwie spowodowanej pandemią

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych – poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Ponad 300 nowych przypadków SARS-CoV-2. Nie żyje 12 zakażonych

309 nowych zakażeń koronawirusem odnotowuje w dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia. W związku z COVID-19 zmarło 12 kolejnych osób. Mamy 309 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (114)…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Przełomowe odkrycie! Pod koniec 2019 roku koronawirus był już w ściekach włoskich miast

Włoski instytut zdrowia poinformował o przełomowym odkryciu. Już w grudniu 2019 roku w wodach ściekowych w Mediolanie i Turynie znajdowały się ślady koronawirusa – czyli kilka miesięcy przed oficjalnym wybuchem epidemii we Włoszech. W obu…
Zobacz więcej