Informacje

W wieku 102 lat zmarł pilot dywizjonu 301 pułkownik Stachiewicz! Wykryto u niego koronawirusa.

Nie żyje pułkownik Stachiewicz! Weteran II wojny światowej, pilot legendarnego Dywizjonu 301 odszedł na wieczną wartę w wieku 102 lat. Informację o śmierci płk Mieczysława Stachiewicza przekazał ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. 

Dwa tygodnie temu Instytut Piłsudskiego poinformował, że honorowy prezes zaraził się koronawirusem. Do zakażenia doszło w szpitalu, do którego Stachiewicz trafił jednak z innego powodu. Nie wiadomo, czy to COVID-19 był bezpośrednią przyczyną śmierci weterana.

We wrześniu 1939, Stachewicz brał udział w wojnie obronnej. Potem, przez Rumunię i Francję, przeprawił się do Wielkiej Brytanii. Tam też przeszedł szkolenia pilotażu. W 1942 roku dołączył do 301 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej”. 

Po wojnie Mieczysław Stachiewicz zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii na stałe. Skończył studia i pracował jako architekt. Angażował się też w działalność organizacji polonijnych. Od 1981 roku był członkiem, a od 1984 roku prezesem Instytutu Piłsudskiego. W ostatnich latach przed śmiercią pełnił również funkcję honorowego prezesa.

Pułkownik Stachiewicz wielokrotnie otrzymywał polskie i brytyjskie oznaczenia wojskowe i cywilne. Między innymi: Order Orła Białego, Krzyże Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyż Walecznych.

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej