InformacjeRodzinaŚwiat

WB: Coraz więcej małych dzieci umiera na nieznaną wcześniej chorobę, którą może powodować koronawirus.

Koronawius u dziecka

Pewna liczba dzieci w Wielkiej Brytanii bez chorób współistniejących zmarła na rzadki zespół zapalny, który zdaniem naukowców może być powiązany z Covid-19 – powiedział we wtorek minister zdrowia Matt Hancock.

Nowa choroba spowodowana przez wirus

-Jest pewna liczba dzieci, które zmarły, a nie miały chorób współistniejących. To nowa choroba, która naszym zdaniem może być spowodowana przez koronawirus. Nie jesteśmy w 100 procentach pewni, ponieważ niektóre osoby, które na to zachorowały nie uzyskały pozytywnego wyniku, więc robimy teraz wiele badań, ale jest to coś, o co się martwimy – powiedział Hancock rozmowie z radiem LBC. Nie podał on liczby zgonów.

NHS (ang. National Health Service, system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii) ostrzegła wczoraj medyków, by zwracali uwagę na nietypowe objawy u dzieci.W powiadomieniu, rozesłanym do lekarzy pierwszego kontaktu napisano, że istnieje “rosnąca obawa”, że u dzieci w Wielkiej Brytanii pojawia się zespół zapalny związany z koronawirusem lub, że może istnieć inna, jeszcze niezidentyfikowana infekcja związana z tymi przypadkami. Przebieg choroby jest nagły i może wymagać natychmiastowej hospitalizacji. 

Lekarze apelują do rodziców o wzmożoną czujność

Wiceminister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Victoria Atkins zaapelowała dziś do rodziców o wzmożoną czujność. –To pokazuje, jak szybki jest ten wirus i jak nieprzewidywalny w działaniu. Naczelny lekarz kraju powiedział, że jest to niezwykle rzadkie, ale wszyscy musimy bardzo uważnie obserwować tego wirusa.

Brytyjscy lekarze opisali objawy, jakie towarzyszyły zapaleniu wieloukładowemu u dzieci. Wymienili:

  • wysoką temperaturę;
  • niskie ciśnienie krwi;
  • trudności w oddychaniu;
  • wysypkę;
  • nieprawidłowe wyniki badań krwi;
  • nieprawidłową pracę serca;
  • u niektórych pacjentów: objawy żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, wymioty, biegunka).

Dzieci w szpitalach we Włoszech i Hiszpanii.

Dr Nazima Pathan, konsultant w Intensywnej Terapii Pediatrycznej w Cambridge, potwierdza, że podobne przypadki zgłaszano także w Hiszpanii i we Włoszech. U niektórych dzieci w tych krajach pojawiły się objawy wstrząsu toksycznego oraz wysypka. 

Reuters, również podaje, że we Włoszech i w Hiszpanii, dwóch najmocniej dotkniętych koronawirusem krajach w Europie, zaobserwowano zwiększoną liczbę przyjętych do szpitali dzieci z takimi objawami jak wysoka gorączka, opuchnięte tętnice, ból brzucha, wymioty i biegunka. We Włoszech wskazywane jest, że mogą to być objawy choroby Kawasakiego, która jest bardziej typowa dla niektórych regionów Azji. Choroba Kawasakiego, której przyczyna jest nieznana, objawia się gorączką, wysypką na skórze, obrzękiem gruczołów, a w ciężkich przypadkach, zapaleniem tętnic serca.

Źródło: BBC News, Reuters

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej