GospodarkaInformacje

Więcej zgonów z powodu kryzysu czy wskutek pandemii?

Bardzo surowe obostrzenia stosowane podczas epidemii koronawirusa, a także kryzys gospodarczy, recesja i bezrobocie mogą przynieść większe żniwo niż zgony i cierpienie z powodu COVID-19.

Panika spowodowana rozprzestrzenianiem się chińskiego wirusa z Wuchan, nie pozostaje bez znaczenia dla naszej psychiki i układu krążenia. Amerykańskie doświadczenia Wielkiej Depresji pokazały, że każdy 1 proc. bezrobocia więcej może wywołać dodatkowych 10 tys. zgonów. Recesja, bankructwa, zwolnienia firm są równie śmiertelnym zagrożeniem jak wirusy. 

Do podobnych wniosków doszli także Brytyjczycy. The Economist pisze, że konsekwencje zdrowotne kryzysów są bardzo silnie odczuwalne przez społeczeństwo. Wiele wskazuje na to, że sporo zależy od prowadzonej polityki, która może być poduszką powietrzną, podczas okresów kryzysowych. 

Badania przeprowadzone w raporcie „Kryzysy ekonomiczne i alternatywne reakcje polityczne, ich konsekwencje dla zdrowia publicznego w Europie” dowodzą, że każdorazowy wzrost bezrobocia może mieć wpływ na większą śmiertelność w społeczeństwie. 

W zestawieniu zebrano dane z krajów europejskich między 1970-2007. W tym czasie Europa przeszła wiele zawirowań – rynkowe tąpnięcia, zmiany granic, konflikty. Okazuje się, że rosnące bezrobocie automatycznie zwiększa ilość zgonów z powodu alkoholizmu aż o blisko 30 proc. Zwiększa się także ilość zgonów z powodu cukrzycy – nawet o 10 proc., o niewiele mniej wzrasta także wskaźnik samobójstw. 

Można postawić tezę, że już 3. procentowy wzrost bezrobocia powoduje analogiczny wzrost dodatkowych zgonów. Dlatego decydenci muszą podejmować ważne decyzje, tak, aby izolacja oraz zatrzymanie gospodarki nie przyniosły więcej szkód od samej pandemii. 

Źródło: The Economist

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej