Gospodarka

Większość Polaków woli kupować ubezpieczenia u agentów. Koronawirus to zmieni.

fot. PZU

Większość Polaków woli kupować ubezpieczenia u agentów a nie on-line. Ograniczenia związane z pandemią mogą jednak zmienić te przyzwyczajenia. 

66 proc. Polaków kupuje  ubezpieczenia  w kanale tradycyjnym, a tylko 34 proc. całkowicie zdalnie. Z kolei  27 proc. klientów szuka informacji o polisie wyłącznie w Internecie, a 35 proc. kontaktuje się z agentem i jednocześnie sprawdza ofertę w sieci. Pierwszym powodem zakupu ubezpieczenia u agenta są relacje osobiste, a w przypadku zakupu w sieci wygoda  wynika  z badania firmy doradczej  EY „Jak Polacy kupują ubezpieczenia?”.

– Dla towarzystw ubezpieczeniowych płynie z badania istotny wniosek. Mimo opierania swojej sprzedaży na agentach, należy również bardzo mocno zadbać o pozycjonowanie swojej oferty w Internecie. Musimy też pamiętać, że sytuacja spowodowana izolacją związaną z pandemią  COVID-19 może przyspieszyć transfer klientów z kanałów tradycyjnych do zdalnych, więc ci ubezpieczyciele, którzy już mają silną pozycję w Internecie i dobrą własną stronę internetową mogą mieć dużą przewagę konkurencyjną po ustąpieniu epidemii – komentuje  Wojciech Soleniec, partner EY.

W badaniu spytano się też o powody wyboru danego kanału sprzedaży. I tak w przypadku kanału tradycyjnego głównym powodem zakupu polisy offline jest relacja z danym agentem – 32 proc.  wskazań, wysoki poziom doradztwa – 24 proc.  odpowiedzi, lepsza cena – 23 proc.  oraz preferencja spotkań w oddziale, którą wskazało 16 proc.  respondentów. W przypadku klientów preferujących zakup polisy online, głównym powodem wyboru takiej formy zamknięcia transakcji jest wygoda – 46 proc.  wskazań oraz lepsza cena – 35 proc. odpowiedzi. 

Klienci ubezpieczycieli przebadani przez EY posiadają średnio 2,6 polisy, co ważne – są to najczęściej ubezpieczenia od różnych towarzystw. Nie został zidentyfikowany zakład ubezpieczeń, posiadający większy niż 50 proc.  udział we wszystkich typach ubezpieczeń. 37 proc.  ankietowanych nie korzystało z usług innego ubezpieczyciela dla badanego typu polisy w przeszłości. Co więcej, 34 proc.  ankietowanych miało w przeszłości tylko jednego innego ubezpieczyciela.

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej