Pasje

Wielkanoc jest w Polsce. Jedyna taka wieś.

Wielkanoc, to jedyna wieś o takiej nazwie w Polsce i , jeśli wierzyć słowom sołtysa, jedna z trzech o takiej nazwie na świecie. Nie patrzmy więc dziś na Wyspę Wielkanocną, tylko spójrzmy na wieś w Małopolsce, nad rzeczką Gołczanką, 40 km od Krakowa.

Niektórzy twierdzą, że jak na Wawelu bije dzwon, to czasem go aż w Wielkanocy słychać. Nie wiadomo skąd taka nazwa i kto ją nadał.  Pierwsze wzmianki o wsi znajdziemy już w księgach sądowych z 1382 r., wspomina o niej także w Liber beneficiorum Jan Długosz.  Wiadomo, że w połowie XVI wieku wieś należała do dziedzica Jana Wielkanockiego herbu Piaskotki. Turyści przyjeżdżają tu też dlatego, że we wsi brał ślub znany podróżnik i awanturnik Maurycy Beniowski.

Mieszkańcy dumni są ze swojej nazwy, zbierają i przechowują pamiątki na temat wsi ( np. list od papieża Jana Pawła II), gromadzą związane z nią historie, cierpliwie znoszą najazdy dziennikarzy co roku w okresie świąt Wielkiej Nocy. Tylko w tym roku jakoś tak w Wielkanocy cicho.

Tymczasem mieszkańcy lubią odwiedziny i są znani ze swojej gościnności. Na przestrzeni wieków znajdowali tutaj schronienie  powstańcy styczniowi, wielkopolscy, śląscy, partyzanci podczas II wojny światowej. Na pięciu powstańców śląskich, którzy ukrywali się we wsi, trzech zostało już na stałe.

To co wyróżnia Wielkanoc to nie tylko nazwa, ale także wyjątkowe źródełko, jak tu mówią, “cudowne”. W Wielki Piątek rano mieszkańcy tradycyjnie idą do niego obmyć twarz, koniecznie przed wschodem słońca. Legenda głosi, że woda ze źródła pomogła kiedyś śmiertelnie choremu chłopcu. Dziadek zanurzył go i stał się cud. Wodą trzeba obmyć sobie szczególnie usta i oczy, żeby jak opowiadają mieszkańcy, widzieć i mówić tylko prawdę.

Wielkanoc ma tez inne zwyczaje świąteczne.  W Wielką Sobotę mieszkańcy stawiają na polach i w zagrodach krzyże ze zboża, aby zapewnić urodzaj i otrzymać Boże błogosławieństwo. Innym zwyczajem jest połykanie bazi urwanej ze święconej gałązki, żeby nigdy nie zachorować na gardło. Trzeba tylko popić to wodą , najlepiej z wielkanocnego źródełka.

Dodatkową atrakcją jest fakt, że Wielkanoc leży niedaleko Miechowa, gdzie znajduje się najstarsza w Europie replika Grobu Bożego, zbudowana na ziemi przywiezionej z Golgoty w XII wieku. Nie ma więc wątpliwości, że to wyjątkowe miejsce do odwiedzenia w Wielkanoc. Niestety nie w tym roku, ale może w przyszłym.

Podobne artykuły
Pasje

Naukowcy udowodnili, że nasz pies chce nam pomóc tylko nie zawsze wie jak. Zobacz wzruszający film!

Pies w naszej kulturze, zawsze był zwierzęciem, które nam pomaga, w pracy, w domu. Broni ostrzega, przynosi, ochrania, szuka. Większość tych zachowań to efekt tresury, ale amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy w charakterze psa jest…
Zobacz więcej
InformacjePasje

Piesek na...kółkach. Urodził się bez przednich łapek, nie mógł pić wody z miski, ale jest gwiazdą!

Nazywa się TurboRoo, jest psem rasy chihuahua i urodził się bez dwóch przednich łap. Pomimo tego jego właściciele, dwójka Amerykanów, tak go kochają, że stał się prawdziwa gwiazdą. Na Instagramie obserwuje go ponad 320 tysięcy ludzi. Nie…
Zobacz więcej
PasjeRodzina

Kreatywni Polacy nie dają się chandrze! Zobacz genialny film nakręcony przez rodzinę w kwarantannie.

Zobacz więcej