Świat

Wiodąca europejska linia lotnicza z powodu pandemii traci 1 milion dolarów na godzinę.

Boeing_747-8_Lufthansa_Wikipedia

Lufthansa potrzebuje pomocy. Jak informuje CNN, linia lotnicza za zamkniętymi drzwiami prowadzi rozmowy z rządem niemieckim na temat umowy ratunkowej. Walczy o uniknięcie bankructwa, jednocześnie jednak chcąc uniknąć zbytniego wpływu państwa na sprawy firmy.

Wiodąca na świecie grupa europejskich linii lotniczych podczas pierwszego wirtualnego walne zgromadzenia we wtorek, ujawniła stratę w pierwszym kwartale w wysokości 1,2 miliarda euro (1,3 miliarda dolarów) i przedstawiła ponury obraz perspektyw globalnego lotnictwa, które zostało praktycznie zatrzymane przez koronawirusa.

Niemiecki tygodnik Der Spiegel i Bloomberg poinformowali w piątek, że Lufthansa negocjuje pakiet ratunkowy w wysokości 10 miliardów euro (10,8 miliarda dolarów) z Niemcami, co da rządowi 25,1% udziałów w firmie i miejsce w radzie nadzorczej. Lufthansa odmówiła skomentowania tych doniesień jednak w liście wysłanym do personelu 3 maja, do którego dotarł CNN Business, pojawia się stwierdzenie, że ​​rozmowy „można doprowadzić do szybkiego zakończenia”. „Wsparcie rządu niemieckiego byłoby decydującym krokiem dla naszej przyszłej rentowności” – napisał zarząd w liście.

Analitycy obawiają się, że ingerencja rządu może utrudnić Lufthansie zdolność szybkiego wykonania planowanego programu restrukturyzacji, który zmniejszy flotę o 13% i może doprowadzić do nawet 10 000 redukcji miejsc pracy. Około dwóch trzecich pracowników, czyli ponad 80 000 osób, ma już ograniczone godziny pracy. Prezes Carsten Spohr podkreślił we wtorek, że Lufthansa chce zachować „swobodę podejmowania decyzji i działania”. „Dlatego potrzebujemy teraz wsparcia rządowego, ale nie potrzebujemy zarządzania rządowego” – powiedział akcjonariuszom podczas wideokonferencji.

Czołowe linie lotnicze w Europie ogłosiły, że z powodu pandemii likwidacji może ulec nawet 35 tys. miejsc pracy. Virgin Atlantic zapowiedział we wtorek, że zmniejszy liczbę pracowników o ponad 3 tys. „Zmieni się sposób podróżowania ludzi, ich podejście do wypoczynku a także częstotliwość podróży służbowych. W rezultacie globalny transport lotniczy będzie musiał się zrestrukturyzować” – powiedział Spohr.

Źródło: CNN Business

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej